Toto stvorenie, ktoré sa nazýva Dinocephalosaurus orientalis, bolo objavené na juhu Číny v provincii Kuej-čou. Ako informoval portál Unilad, výskumníci dúfajú, že im nové poznatky pomôžu lepšie pochopiť, ako dokázal prežiť.
Vodný tvor z triasu
Pozostatky odhalili, že mal obrovský krk s 32 stavcami, kvôli čomu ho prirovnali k čínskemu drakovi. Dinocephalosaurus bol prvýkrát identifikovaný už v roku 2003, ale odvtedy sa technológie posunuli vpred obrovskými krokmi, pričom pomohli výskumníkom dôkladne sa oboznámiť so svojimi zisteniami.
Z analýzy napríklad vyplýva, že končatiny mali viacero plutiev a že ide pravdepodobne o vodné stvorenie, nakoľko malo v oblasti žalúdka dobre zachované ryby. "Tento objav nám umožňuje prvýkrát v celosti vidieť toto pozoruhodné dlhokrké zviera. Je to ďalší príklad zvláštneho a úžasného sveta triasu, ktorý paleontológov prekvapuje dodnes," uviedol Nick Fraser, odborník na prírodné vedy z Národného škótskeho múzea v Edinburghu.
Pozoruhodné stvorenie
Predpokladá sa, že pozostatky Dinocephalosaura sú podobné fosíliám iného druhu s názvom Tanystropheus hydroides. Podobajú sa najmä svojimi dlhými krkmi, ktorými pripomínajú dlhého vodného hada. Druhý menovaný živočích však žil v období stredného triasu, a to hlavne v Európe a Číne.
Vedci zo Škótska, Ameriky a Nemecka tiež zistili, že hoci sú tieto tvory podobne veľké, Dinocephalosaurus má oveľa viac stavcov v krku a v trupe, vďaka čomu má dlhšie telo. "Zakaždým, keď sa pozrieme do týchto geologických ložísk, nájdeme niečo nové. Preto je toto obdobie také zvláštne," dodal Fraser v rozhovore.
Vedci poznamenali, že Dinocephalosaurus patrí k najpozoruhodnejším stvoreniam, ktoré kedy v triase objavili. "Išlo o medzinárodné úsilie. V spolupráci s kolegami zo Spojených štátov amerických a Európy sme použili novoobjavené exempláre umiestnené v Čínskej akadémii vied, aby sme nadviazali na naše doterajšie poznatky o tomto zvierati," uviedol profesor Li Chun.