02. sep. 2023 o 20:00
Miloš Audi, edition.cnn.com

Exotika pre pravých prírodných dovolenkárov: 7 najkrajších európskych nudistických pláži

placeholder
7 najkrajších európskych nudistických pláži.
Zdroj: istock.com

Aj keď drvivá väčšina ľudí obľubuje navštevovať morské destinácie, každým rokom sa zvyšuje záujem aj o nudistické pláže. Niektoré z nich sa pritom nachádzajú blízko Slovenska.

Cestovanie
02. sep. 2023 o 20:00
Exotika pre pravých prírodných dovolenkárov: 7 najkrajších európskych nudistických pláži

Aj keď drvivá väčšina ľudí obľubuje navštevovať morské destinácie, každým rokom sa zvyšuje záujem aj o nudistické pláže. Niektoré z nich sa pritom nachádzajú blízko Slovenska.

Európa ponúka dovolenkárom množstvo impozantných pláží, v ktorých môžu obdivovať čistú tyrkysovú vodu, prekvitajúci morský život či infraštruktúru v podobe hotelov, barov a reštaurácií. V posledných desaťročiach je však možné vidieť aj rozmach pláží pre ľudí, ktorí sa nehanbia ukázať sa tak, ako ich Boh stvoril. Preto sme si pre vás pripravili zoznam 7 najlepších európskych nudistických pláží, z ktorých niektoré sú len na skok od Slovenska.

Nida Nudist Beach v Litve

V litovskom meste Neringa, ktoré sa nachádza na chladnom pobreží Baltského mora, leží nudistická pláž Nida Nudist Beach. Aj keď sa na prvý pohľad nemusí javiť ako perfektné miesto na dovolenku, hlavne kvôli svojej polohe a nie veľmi teplej vode, ponúka nádhernú scenériu doplnenú piesočnatým pobrežím polostrova Kuršská kosa.

Pláž obklopuje aj veľký les, ktorý bol v 19. storočí stredobodom umeleckej kolónie, pričom priťahoval mnohých popredných maliarov, básnikov či spisovateľov. A ak máte radi prechádzky, môžete ísť na južnú stranu polostrova, kde sa nakoniec dostanete ku plotu, ktorý označuje litovsko-ruskú hranicu.

Nugal Beach v Chorvátsku

Na túto odľahlú pláž, nachádzajúcej sa oproti ostrovu Brač, sa dostanete po úzkej cestičke, ktorá sa zdá byť ako stvorená skôr pre kozy než pre nudistov. Ponúka však vynikajúce prostredie Jadranského mora, ktoré je doplnené kamenistým povrchom. Preto sa odporúča, aby ste si priniesli hrubý uterák alebo plážové kreslo.

Nugal Beach je však vzdialený asi pol hodiny chôdze od najbližšieho mesta, čo znamená, že by ste si mali pripraviť vlastné jedlo a pitie. Oblasť ponúka aj výlety loďou, s ktorou sa môžete prepraviť do neďalekej Makarskej alebo Tučepi.

Buhne 16 v Nemecku

Na ostrove Sylt v severozápadnej časti Nemecka sa nachádza obľúbená nudistická pláž Buhne 16. Aj keď sa priemerná teplota pohybuje len na úrovni okolo 17 stupňov Celzia, pobrežie je pokryté snehobielym pieskom a službami, vrátane barov, verejných spŕch či náčinia na rôzne športové aktivity. Toto miesto býva rušné aj vo večerných hodinách, pričom starší návštevníci môžu ochutnať pochutiny v reštauráciách a mladí ľudia majú možnosť baviť sa až do rána v baroch a na diskotékach.

Red Beach v Grécku

Toto odľahlé miesto, nachádzajúce sa na južnej strane ostrova Kréta, je dokonalým hotspotom pre nudistov nielen z Grécka, ale aj celej Európy. Red Beach alebo Kokkini Ammos, pomenovaná po okrovo sfarbenom piesku a útesoch, leží približne 20 minút chôdze od dedinky Matala, pričom ju založili v 60. rokoch 20. storočia európski členovia hnutia hippies.

Pláž okrem slnečného počasia, do červena sfarbeného pobrežia a čistej teplej vody ponúka dovolenkárom rôzne služby, ako napríklad prenájom plážových kresiel a slnečníkov či rôzne reštaurácie. Jedným z nich je aj vychytený bar Yiannis, ktorý je v celom Grécku známy svojimi skvelými mojitami.

Platja des Cavallet v Španielsku

Nudistická pláž Platja des Cavallet sa nachádza medzi tmavomodrým Stredozemným morom a pestrofarebnými soľnými pláňami v blízkosti najjužnejšieho bodu ostrova Ibiza. Pláž je pritom rozdelená na viaceré časti, ktoré ulahodia nielen mladším, ale aj starším dovolenkárom. V lokalite sa nachádzajú aj mnohé plážové kluby pre páry rovnakého pohlavia a bary, kde si môžu vychutnať rôzne exotické drinky.

Nudisti však nie sú jediní, ktorí navštevujú túto oblasť. Často sa totiž stane, že v pozadí môžu návštevníci uvidieť ružové plameniaky, ktoré sa prechádzajú po plážach a zhromažďujú sa v plytkej slanej vode.

Cap d’Agde vo Francúzsku

Dedina Cap d'Agde, ktorú mnohí označujú za "nahé mesto", je najväčším svetovým plážovým rezortom pre nudistov, pričom sa v ňom počas hlavnej sezóny môže naraz nachádzať aj 40-tisíc ľudí.

Návštevníci pritom môžu byť nahí kdekoľvek chcú, a to napríklad v reštauráciách, obchodoch, na poštách, v bankách, pri plavbe loďou alebo pri obyčajnom leňošení na verejnej pláži, kde je nahota povinná aj pre tých, ktorí nie sú ubytovaní v rezorte. Nerezidenti však môžu prenocovať v neďalekých hoteloch, kempingu alebo prenajatých apartmánoch, kde je povolené oblečenie.

Cap d’Agde vo Francúzsku
Cap d’Agde vo Francúzsku
Zdroj: istock.com

Spiaggia di Guvano v Taliansku

Táto prvotriedna talianska nudistická pláž, ktorá sa nachádza v nádhernej oblasti Cinque Terre, návštevníkom ponúka úplný pokoj. Dôvodom je, že sa na ňu môžete dostať iba tak, že prejdete cez starý a opustený železničný tunel po ceste z dediny Corniglia. Spiaggia di Guvano je však úplne primitívnou plážou, ktorá neponúka žiadne služby, reštaurácie či bary. Namiesto toho vás obklopí nádherná tyrkysová voda, ktorá je nesmierne čistá.