Zaujímavosti
photo Foto
video Video
08. dec. 2023 o 12:30
Miloš Audi, iflscience.com

Inteligentné delfíny majú "siedmy zmysel": Táto schopnosť je kľúčová a pomáha im prežiť

placeholder
Delfíny majú "siedmy zmysel".
Zdroj: twitter.com/talker_news

Vedci odhalili, že delfíny sa dokážu orientovať pomocou detekcie polí elektrickej energie. Hoci má túto schopnosť aj niekoľko ďalších druhov, zdá sa, že tieto morské živočíchy v tom excelujú.

Zaujímavosti
08. dec. 2023 o 12:30
Inteligentné delfíny majú "siedmy zmysel": Táto schopnosť je kľúčová a pomáha im prežiť

Vedci odhalili, že delfíny sa dokážu orientovať pomocou detekcie polí elektrickej energie. Hoci má túto schopnosť aj niekoľko ďalších druhov, zdá sa, že tieto morské živočíchy v tom excelujú.

Vedci vydali prvú štúdiu, ktorá potvrdzuje, že delfíny majú siedmy zmysel. Výskum sa týkal detekcie elektrickej energie, pričom sa ukázalo, že tieto morské živočíchy dokážu pomocou nervových zakončení odhaliť pole jednosmerného prúdu. Ako informoval portál IFLScience, táto schopnosť slúži aj niekoľkým ďalším druhom, pričom ide o alternatívny spôsob videnia pod vodou.

Delfíny vedia zachytiť elektrické polia

Štúdia z roku 2022, ktorú vedci publikovali v časopise Journal of Experimental Biology, sledovala citlivosť delfínov skákavých na elektrické polia. Zistilo sa, že tieto morské živočíchy pomocou malých jamiek bohatých na nervové zakončenia (nazývaných vibračné krypty) dokážu detegovať slabé jednosmerné prúdy. Podľa vedcov tento spôsob mapovania terénu môže hrať dôležitejšiu úlohu pri prežití delfínov, než sa pôvodne predpokladalo.

Tím vedený doktorom Timom Hüttnerom z nemeckej Univerzity v Rostocku testoval dva delfíny – Dolly a Donnu z Norimberskej ZOO. Keďže ich výbeh pozostáva z deviatich bazénov, vedcom to umožnilo oddeliť ich od seba bez možnosti toho, že by sa mohli vidieť. Onedlho výskumníci uskutočnili jedinečný experiment. Delfíny totiž pomocou rybích odmien podnietili, aby raz za deň umiestnili svoj pysk do prilby s dvomi elektródami, ktoré dokážu vytvárať slabé elektrické polia vo vode okolo nich.

Orientácia podľa prúdu

Intenzita poľa začínala na 500 mikrovoltoch na centimeter, pričom ju vedci postupne znižovali. Výsledky ukázali, že oba jedince dosiahli približne 96-percentnú úspešnosť pri štarte, no neskôr sa im začalo dariť menej. Dollyin výkon nakoniec dosiahol zlé úrovne až pri 5,5 mikrovoltoch a potom stratila motiváciu pokračovať v experimente. Donna bola ešte citlivejšia a detegovala polia až do úrovne 2,4 mikrovoltov na centimeter.

Oba delfíny však boli menej zdatné pri detekcii polí striedavého prúdu, pričom potrebovali intenzitu poľa až 10-krát vyššiu. To znamená, že aj keď majú schopnosť zachytiť oba druhy prúdu, lepšie sa orientujú podľa jednosmerného.

Aj keď je tento objav pozoruhodný, ukázalo sa, že delfíny sú len jedným z mála druhov, ktoré dokážu elektrické polia zachytiť. Táto schopnosť sa totiž objavila aj u niekoľkých cicavcov vrátane vtákopyskov či ježkov. Pre zvieratá je veľmi prospešná, pretože im umožňuje zistiť, kde sa nachádzajú, a čo je okolo nich. Pre niektoré druhy je dokonca taká dôležitá, že produkujú svoje vlastné slabé elektrické výboje, čo im umožňuje zacítiť pohyb ostatných živočíchov.