Čo je vlastne "hnedý zvuk"? Ide o niečo podobné ako známejší "biely zvuk", no v tomto prípade je výber frekvencií oveľa špecifickejší a obsahuje iba niektoré druhy zvukov. Zatiaľ čo biely zvuk obsahuje celé frekvenčné spektrum, napríklad šum rádia či ventilátora, hnedý zvuk je zameraný najmä na nízke frekvencie bohaté na basy, píše portál LadBible. Z ktorých zvukov sa teda skladá a ako vplýva na človeka?
Čo je to hnedý zvuk?
Možno ste už počuli, že zvuky sú kategorizované na základe farieb. Príklady toho sú súčasťou hnedého zvuku napríklad hrmenie, vodopády či hlboký rev zvierat. Mnohí ľudia hovoria, že im pomáha pri zaspávaní oveľa viac ako biely zvuk. Okrem toho si pochvaľujú aj jeho relaxačné a upokojujúce účinky, vďaka ktorým sa dokážu lepšie sústrediť. Obzvlášť nadšení z hnedého zvuku sú ľudia, ktorí trpia poruchou ADHD.
Hoci neexistuje žiadny výskum, ktorý by potvrdzoval pozitívny vplyv hnedého zvuku na lepší spánok, viaceré štúdie sa venovali skúmaniu zvukových odtieňov vo všeobecnosti, pričom potvrdili, že skutočne pomáhajú. U niektorých ľudí odťahujú pozornosť od bezdôvodného zamotávania sa v myšlienkach, u iných zasa zlepšujú efekt relaxácie, čím nepriamo môžu dopomôcť aj k lepšiemu spánku.
Ďalší výskum tiež naznačuje, že zvuková stimulácia u mladých zdravých ľudí zlepšuje pamäť, u starších dokáže predĺžiť fázu hlbokého spánku. Vedecké dôkazy o efektívnosti hnedého zvuku sú teda obmedzené, napriek tomu sa na internete veľa ľudí zhoduje v tom, že im pomáha.
Poraďte sa s odborníkom
Aspoň stručné vysvetlenie problematiky poskytol psychológ George Sachs, ktorý vypichol najmä účinnosť zvukov pre ľudí s ADHD: "Keď porovnáme hnedý zvuk s bielym, čím hlbšie sú zvuky, tým upokojujúcejší je celkový efekt. Pre ľudí s vysokou úrovňou úzkosti je to ako prikryť si mozog dekou."
Avšak, keď máte pretrvávajúce problémy so spánkom, určite by ste sa mali najprv poradiť s odborníkom. Ak totiž máte naozajstnú poruchu spánku, bezmyšlienkovito sa predávkovať hnedým zvukom vám síce neuškodí, ale ani vám nemusí pomôcť.