Pri pobreží Európy našli podivnú štruktúru, ktorá pripomínala pyramídu. Objaviteľ stavbu spozoroval vďaka prieskumnému vybaveniu, s ktorým mapoval dno a hĺbku Atlantického oceánu. Ako informoval portál Unilad, mnohí používatelia na sociálnych sieťach vytvorili vlastné teórie, ktoré sa snažia vysvetliť pôvod a použitie stavby.
Podvodná pyramída
Pyramídovú stavbu objavil v roku 2013 vedec menom Diocleciano Silva. Nachádzala sa pri Azorských ostrovoch, ktoré ležia približne 1 500 kilometrov od Lisabonu, hlavného mesta Portugalska. Podľa údajov je pritom vysoká približne 60 metrov a jej základňa zaberá plochu približne 8-tisíc metrov štvorcových.
Vedec v rozhovore pre miestne spravodajstvo uviedol, že stavba leží v mori medzi ostrovmi Terceira a São Migue. Podľa jeho slov bola dokonale tvarovaná, pričom sa orientovala na všetky svetové strany. Na objav sa neskôr pozreli aj geológovia z celého sveta, ktorí potvrdili, že stavba má veľmi zvláštnu štruktúru a podľa nich vyzerá, akoby bola vytesaná do skaly.
Teórie vzniku
Niektorí používatelia sociálnych sietí sú presvedčení, že štruktúra má omnoho dôležitejší význam, ako tvrdia geológovia. Podľa nich mala byť vybudovaná starovekou civilizáciou.
Táto teória je ale problematická, pretože oblasť, v ktorej bola pyramídová štruktúra objavená, sa nachádza pod hladinou oceánu už približne 20-tisíc rokov. Vzhľadom na to, že najstaršia známa vyspelá civilizácia vznikla v Mezopotámii približne 3 000 rokov pred Kristom, je nepravdepodobné, aby za vybudovaním tejto štruktúry stáli ľudia. Niektorí tiež tvrdili, že údajne ide o pozostatky potopeného mesta Atlantída.
Portugalské námorníctvo však odhalilo inú teóriu. Podľa nich Silva mohol naraziť na veľký podmorský vulkán Don João de Castro, ktorý leží približne 14 metrov pod hladinou oceánu. Dôvodom je, že sopka sa nachádza presne medzí tými istými ostrovmi, ako údajná pyramídová stavba.
Podobný podvodný útvar sa ale nachádza aj na pobreží Japonska. Vedci ho nazývajú Yonaguni a ide o podivnú pyramídovú budovu, ktorá je časťou 10-tisíc rokov starého komplexu. Mnohí vedci sa pritom domnievajú, že útvary sú stupňovité monolity, ktoré vytvoril človek. Japonské úrady a ani vláda prefektúry Okinawa však túto stavbu neuznávajú za dôležitý archeologický artefakt, a preto sa zatiaľ na nálezisku neuskutočnil žiadny veľký výskum.