05. feb. 2024 o 10:00
PR clánok, Futurino

Ako si vybrať správnu bezpečnostnú obuv pre vašu prácu?

placeholder
Ilustračné foto
Zdroj: Thichaa/Shutterstock.com

Bezpečnostná obuv je dôležitou súčasťou pracovného oblečenia, pretože chráni nohy pred rôznymi rizikami a nebezpečenstvami na pracovisku. Pri jej výbere je veľmi dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým faktorom, ktoré zaistia nielen vyššiu mieru bezpečnosti, ale aj pohodlia počas celého pracovného dňa.

Zaujímavosti
05. feb. 2024 o 10:00
Ako si vybrať správnu bezpečnostnú obuv pre vašu prácu?

Bezpečnostná obuv je dôležitou súčasťou pracovného oblečenia, pretože chráni nohy pred rôznymi rizikami a nebezpečenstvami na pracovisku. Pri jej výbere je veľmi dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým faktorom, ktoré zaistia nielen vyššiu mieru bezpečnosti, ale aj pohodlia počas celého pracovného dňa.

Prečo je potrebná bezpečnostná obuv?

Moderná bezpečnostná obuv je navrhnutá tak, aby chránila vaše nohy pred rôznymi rizikami na pracovisku, čím sa znižuje riziko úrazov a zranení. Práve chodidlá sú podľa štatistík poisťovní najviac ohrozenou časťou tela pri úraze, pričom najčastejšie ide o zranenia spôsobné pádom ťažkých predmetov na nohu, pred ktorými vás dobre ochráni vystužená špička v kvalitnej bezpečnostnej obuvi. Práca na stavbe si zas vyžaduje obuv s ochranou proti prepichnutiu rôznymi ostrými predmetmi, takže poistiť sa pred týmito a inými podobnými situáciami je nesmierne dôležité a dnes už zároveň aj pomerne jednoduché.

Značka Strauss prináša na trh kvalitnú pracovnú a bezpečnostnú obuv zaisťujúcu vysoký komfort vo všetkých smeroch. V jej ponuke nechýba ani pracovné oblečenie, ochranné pomôcky či funkčné oblečenie na voľný čas pre mužov a ženy do každého počasia. V neposlednom rade značka dbá aj na dizajn oblečenia a obuvi.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Sergii_Petruk/Shutterstock.com

Akú úlohu zohráva pohodlie pri výbere bezpečnostnej obuvi?

Pohodlie je pri výbere bezpečnostnej obuvi veľmi dôležité, pretože pracovníci v takýchto topánkach často pracujú celý deň. Bezpečnostná obuv, ktorá je pohodlná, znižuje únavu nôh, podporuje správne držanie tela a aj v náročných podmienkach zlepšuje celkovú produktivitu. Pri voľbe je teda dôležité venovať pozornosť vhodnému tvaru a veľkosti, pružnej podrážke a dostatočnej ventilácii pre celodenný komfort.

Samozrejme treba vždy hľadieť aj na bezpečnostné normy, ktoré sú nevyhnutné predovšetkým pre profesionálov. Ani svojpomocná rekonštrukcia či práce okolo domu však nie sú bez rizika, takže bezpečnostnú obuv by mali nosiť aj domáci majstri.

Aký vplyv má pracovné prostredie na výber bezpečnostnej obuvi?

Rôzne pracovné prostredia si vyžadujú rôzne druhy bezpečnostnej obuvi. V stavebnom priemysle môže byť potrebná obuv s odolnosťou voči ostrým predmetom a pádom ťažkých bremien, zatiaľ čo v priemysle s chemickými látkami sú viac osožné topánky s chemickou odolnosťou. Pracovné prostredie určuje tiež potrebu bezpečnostných vlastností, ako sú odolnosť voči pošmyknutiu, antistatické vlastnosti alebo elektrická izolácia.

Elektrikári a pracovníci v elektropriemysle rozhodne potrebujú obuv s izoláciou proti elektrickému prúdu, aby sa ochránili pred jeho prípadným zasiahnutím. Obuv s odolnosťou voči kvapalinám a chemikáliám dokážu chrániť vaše nohy pred popáleninami a podráždením. Potrebné sú napríklad vo výrobe či v chemickom priemysle.

Bezpečnostná obuv môže mať aj spomínanú protišmykovú podrážku, ktorá znižuje riziko pošmyknutia a pádu najmä na mokrých alebo mastných povrchoch. Využíva sa v potravinárskom, chemickom priemysle, ale aj vo výrobe či na stavbách. Dôležitá je tiež kvalita a spoľahlivosť obuvi.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Fahroni/Shutterstock.com

Ako často by sa mala bezpečnostná obuv vymieňať a prečo?

Vhodný čas výmeny bezpečnostnej obuvi je závislý od viacerých faktorov. Pravidelná kontrola a výmena sú však pre udržanie jej základných vlastností a funkčnosti nevyhnutné. Využiť na predĺženie životnosti bezpečnostnej obuvi sa dajú aj rôzne dobré tipy na správnu starostlivosť a údržbu.

Keď sa objavia výrazné známky opotrebenia, poškodenia alebo zhoršenia bezpečnostných vlastností, je nevyhnutné obuv vymeniť za čisto novú! Pravidelná výmena zabezpečuje, že bezpečnostná obuv plní svoju ochrannú úlohu, čím minimalizuje riziko úrazu a zvyšuje celkovú bezpečnosť na pracovisku.

Aby sa teda dosiahol optimálny kompromis medzi bezpečnosťou, pohodlím a vhodnosťou pre konkrétne pracovné prostredie, pri výbere bezpečnostnej obuvi je dôležité zvážiť viaceré dôležité faktory. Investícia do kvalitnej bezpečnostnej obuvi sa môže oplatiť nielen v podobe ochrany zdravia, ale aj zvýšenia komfortu a produktivity na pracovisku.