Zatiaľ čo nový film Oppenheimer s Cillianom Murphym v hlavnej úlohe kráča v ústrety úspechu, obrovský záujem vyvolal aj samotný príbeh J. Roberta Oppenheimera a jeho projekt Manhattan. Ako píše portál LADbible, takýto krycí názov dali USA úsiliu o zostrojenie atómovej bomby, ktoré je zobrazené vo filme o mužovi s prezývkou "otec atómovej bomby".
Možno vás zaujíma, ako sa predmet, ktorý nie je väčší ako auto a ktorý dokáže preletieť okolo sveta, môže na povel stať desivou ničivou silou. YouTube profil s názvom AiTelly vytvoril animáciu, ktorá vysvetľuje, čo sa deje vo vnútri atómovej bomby.
Prvá bomba s názvom "Little Boy" bola zhodená na japonské mesto Hirošima 6. augusta 1945 a zabila desaťtisíce ľudí pri výbuchu a v nasledujúcich mesiacoch. O niekoľko dní neskôr, 9. augusta 1945, bola na mesto Nagasaki zhodená ďalšia atómová bomba s názvom "Fat Man", ktorá mala podobne ničivý účinok. Japonsko následne 15. augusta 1945 oznámilo, že sa vzdá, pričom pokus o štátny prevrat, ktorý mal túto kapituláciu zablokovať, večer predtým zlyhal.
Vynález atómovej bomby otvoril jadrovú éru a studenú vojnu, v ktorej štáty získali možnosť zlikvidovať svet jediným stlačením tlačidla. Oppenheimer neskôr povedal, že má "krv na rukách" za to, že sa podieľal na vytvorení takejto smrtiacej zbrane, ktorá by mohla vymazať mestá z mapy za menej ako minútu.
Čo sa deje vo vnútri bomby?
Keď je bomba zhodená, spínač odpálenia sa aktivuje, keď dosiahne určitú výšku, ktorú pozná vďaka tomu, že je pokrytá barometrickými snímačmi, rozdeľovačmi a radarovým výškomerom. Po dosiahnutí výšky sa aktivuje odpaľovací spínač, ktorý spustí trojicu rozbušiek a tie zapália nálož vo vnútri bomby.
To spustí štyri vrecká s prachom, z ktorých každé obsahuje približne 900 gramov korditu, a vystrelí uránový projektil vpred rýchlosťou 300 metrov za sekundu. Urán potom narazí na ďalší urán umiestnený v prednej časti bomby a spojí sa so štyrmi iniciátormi polónia. Následne tak dôjde k jadrovému štiepeniu, teda štiepeniu atómu, a to v priebehu niekoľkých sekúnd spôsobí výbuch, ktorý zrovná so zemou dve mestá.
Bomba sa teda zhodí, aktivuje sa, odpáli sa v nej náplň a tá spustí jadrové štiepenie, ktoré spôsobí výbuch. Oppenheimerova bomba v podstate vystrelí jedno množstvo jadrového materiálu okolo druhého, aby sa vytvorilo štiepenie, keď sa aktivuje spínač odpálenia, čo umožní, aby hlavica zostala na mieste, kým sa neodistí a nezhodí.