Táto obuv, nazývaná poulaine alebo crakow, bola v stredoveku veľmi obľúbená. Špicaté, predĺžené topánky uprednostňovala hlavne šľachta, teda vysokopostavení ľudia. Ich špičky boli v niektorých prípadoch dlhé až 50 centimetrov, uvádza portál Ripleys. Prečo boli takmer 150 rokov, a to hlavne počas 14. a 15. storočia, takým módnym artiklom?
Symbol bohatstva a luxusu
Topánky boli pomenované po poľskom meste Krakov a v Európe ich nosil každý, kto si ich mohol dovoliť. Bežne boli plnené machom či inými druhmi výplne, aby si zachovali svoj tvar. Okrem toho sa vyznačovali aj dekoratívnymi prvkami a boli vyrobené z kože. Pri ich výrobe sa však využívali aj iné materiály.
Táto obuv bola pre bohatú vrstvu symbolom ich statusu a bohatstva, rovnako ako dnes vlastnia bohatí ľudia súkromné lietadlá, jachty alebo drahé hodinky. Samotná dĺžka špičiek topánok ukazovala, aký bol človek bohatý. Topánky s extrémne dlhými špičkami boli veľmi drahé a ten, kto ich nosil, sa v nich hýbal veľmi ťažkopádne. Pred tým, aby sa ľudia vyhli úrazu, si špičky priviazali ku kolenám šnúrkami, pripevnili ich sponou, prípadne si ich obmotali zlatými či striebornými retiazkami, ktoré mali zabrániť zakopnutiu.
Topánky nosili prevažne muži, no občas si ich nasadili aj ženy. V stredoveku šlo o veľmi atraktívnu obuv, pretože mali nízky strih a v spojitosti s krátkou tunikou bolo mužom vidieť členky, čo bolo na tú dobu mimoriadne atraktívne.
Prečo boli také obľúbené?
Jedným z vysvetlení, prečo tento módny trend trval tak dlho, je aj to, že v stredoveku trvalo poriadne dlho, kým sa určité módne trendy dostali do iných miest a krajín. Ľudia nemali televíziu ani sociálne médiá, ktoré by ovplyvnili výber oblečenia. Móda mala svoju postupnosť - najprv si aktuálne módne hity vyskúšala vyššia trieda a až potom si na ne mohla nárokovať nižšia trieda.
Obuv sa dočkala svojho konca na dvore anglického kráľa Edwarda IV. Čiastočne to bolo spôsobené ich dvojzmyselným podtónom. Niektorí verili, že čím dlhšie sú špičky, tým väčšie je mužovo prirodzenie. To spôsobilo, že topánky boli považované za neslušné a v roku 1463 bol prijatý zákon, ktorý zakazoval špičky topánok, ktoré by boli dlhšie ako päť centimetrov. Okolo roku 1475 už viac neboli v móde.