18. okt. 2023 o 12:00
Pelikan, obkec.sk

Hory, oceán i svetové víno. Schovajte sa pred zimou na Madeire, ostrove večnej jari

placeholder
Madeira je celoročne obľúbenou destináciou.
Zdroj: Shutterstock

Nádherná príroda, živá kultúra, chutná gastronómia, a ešte k tomu aj rodisko jedného z najlepších športovcov sveta.

Cestovanie
18. okt. 2023 o 12:00
Hory, oceán i svetové víno. Schovajte sa pred zimou na Madeire, ostrove večnej jari

Nádherná príroda, živá kultúra, chutná gastronómia, a ešte k tomu aj rodisko jedného z najlepších športovcov sveta.

Aj taký je portugalský ostrov Madeira, ktorý je lákavou destináciou počas celého roka a to aj vďaka príjemnej klíme. Tú má na starosti teplý Golfský prúd, ktorý sa zaslúžil o to, že je Madeira známa ako ostrov večnej jari.

Záujem o Madeiru v posledných rokoch stúpa, dôkazom čoho je rekordný rok 2022. Na ostrov vtedy vycestovalo o 330 percent viac dovolenkárov ako v predchádzajúcom roku a o 50 percent viac dovolenkárov ako v predpandemickom roku 2019.

Aj v roku 2023 je Madeira jednou z najviac trendy destinácií - v počte zakúpených leteniek predbehla do polovice októbra o 50 percent celý minulý rok 2022, ukazujú dáta cestovnej kancelárie Pelikan.

Na Madeiru sa slovenskí dovolenkári dostanú s portugalskými aerolinkami TAP Air Portugal - spiatočné letenky na Madeiru sa začínajú na cene od necelých 240 eur s odletom z viedenského letiska.

Letenky na Madeiru

Hor sa do hôr

Vášniví turisti sa môžu tešiť na pokojný únik do lona panenskej prírody. Ostrov je totiž známy bohatou spleťou turistických chodníkov. Najznámejšie vedú popri levádach – zavlažovacích kanáloch, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou ostrova. Nevynechajte turistické klasiky ako Levada do Caldeirão Verde či Levada das 25 Fontes.

Lákavými sú aj majestátne vrchy, ktoré ponúkajú jedny z najkrajších výhľadov na ostrove. Pico do Arieiro je výborným východiskovým bodom pre rôzne túry a ponúka úžasné panoramatické výhľady. Skutočným dobrodružstvom je však výstup na najvyšší vrch ostrova Pico Ruivo.

Na Madeiru si volíme portugalské aerolinky TAP Air Portugal.
Na Madeiru si volíme portugalské aerolinky TAP Air Portugal.
Zdroj: TAP Air Portugal

Spoznávať divokú prírodu ostrova možno aj vďaka chráneným oblastiam, akou je napríklad Ribeiro Frio, ktorej hlavným lákadlom je náučný chodník prastarým vavrínovým lesom pozdĺž koryta studeného potoka.

Po celodennom lezení po kopcoch či náučných chodníkoch je najlepším miestom na oddych dedina Porto Moniz. Tá sa pýši lávovými bazénmi, ktoré ponúkajú skvelú príležitosť na šantenie a relax vo vode.

Levády slúžia ako zavlažovací systém.
Levády slúžia ako zavlažovací systém.
Zdroj: Shutterstock

Katedrála, botanická záhrada aj Ronaldo

Širokú paletu zážitkov ponúka aj hlavné mesto ostrova Funchal. Staré mesto je plné farebných budov, ktoré lemujú dláždené historické uličky. Miestne produkty, exotické ovocie a tradičné remeslá možno obdivovať na rušnom farmárskom trhu Mercado dos Lavradores. Plejádu reštaurácií, barov a kaviarní ponúka malebný prístav.

Ďalšou povinnou zastávkou je botanická záhrada Jardim Tropical Monte Palace, ktorá je bludiskom chodníkov, mostov či fontán zasadených medzi rozsiahlu zbierku exotických rastlín.

Neďaleko záhrady sa navyše nachádza ďalšia obľúbená atrakcia, ktorou je kabínková lanovka ponúkajúca prvotriedne výhľady na mesto. Tie ponúka aj útes Cabo Girão, na ktorom sa nachádza vyhliadková sklenená plošina.

Milovníci histórie by si do svojho itinerára mali zapísať aj návštevu Katedrály Nanebovzatia Panny Márie v Sé alebo františkánsky kláštor Santa Clara. Športoví priaznivci zas ocenia múzeum zasvätené ikone portugalského i svetového futbalu a miestnemu rodákovi Cristianovi Ronaldovi.

Tropické záhrady v meste Funchal, Madeira
Tropické záhrady v meste Funchal, Madeira
Zdroj: Shutterstock

Díval sa aj Churchill

Okrem hlavného mesta sú pre turistov lákavé aj malebné dediny. Takou je aj Santana známa trojuholníkovými slamenými domami, ktoré ponúkajú pohľad do tradičného spôsobu života ostrovanov.

Neďaleko Santany sa nachádza lesopark Queimadas, ktorý je ideálnym východiskovým bodom na objavovanie vavrínového lesa ostrova Madeira zaradeného do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Obľúbeným miestom je aj rybárska dedina Câmara de Lobos, ktorá priťahuje pozornosť zátokou plnou farebných lodí i historickou vyhliadkou Winstona Churchilla. Ďalšou malebnou dedinou je Caniçal, ktorá bola kedysi centrom veľrybárskeho priemyslu ostrova, dnes je domovom múzea veľrýb.

Tradičné domčeky v mestečku Santana
Tradičné domčeky v mestečku Santana
Zdroj: Shutterstock

Pozorujte Willyho pri pohári vína

Veľryby a delfíny sú aj v súčasnosti významnou atrakciou ostrova, občas do vôd Madeiry dokonca priplávajú aj kosatky. Pozorovanie týchto obdivuhodných morských cicavcov ponúka hneď niekoľko lokálnych cestovných kancelárií, aj preto je cena zájazdu prijateľná pre každý rozpočet.

Deň plný zážitkov je najlepšie ukončiť v lokálnej vinárni. Madeira je známa výrobou špičkového vína, ktoré je známe nielen chuťou, geografickým pôvodom, ale aj tým, že dozrieva za tepla – prostredníctvom procesu nazývaného estufagem. Pohár vína možno doplniť tradičným chlebom Bolo do caco, rybou Espada či špízom Espetada. Madeira si skrátka podmaní pamäť zážitkov i chuťové poháriky.

Portugalský ostrov Madeira je známy aj svojím svetovým vínom.
Portugalský ostrov Madeira je známy aj svojím svetovým vínom.
Zdroj: Shutterstock