Správa Programu OSN pre životné prostredie vyzýva, aby sa s požiarmi zaobchádzalo rovnaký spôsobom ako s inými humanitárnymi katastrofami, ako sú zemetrasenia alebo záplavy. Varuje, že predpovede sú taká zlé, že dokonca aj predtým nepostihnuté oblasti, ako napríklad Arktída, teraz budú čeliť zvýšenému riziku požiarov, uvádza portál Sky News.
Správa vyzýva vlády, aby venovali dve tretiny svojich výdavkov na plánovanie, prevenciu, pripravenosť pred požiarmi a obnovu, pretože v súčasnosti využívajú iba 1 percento celkových výdavkov.
Taktiež vyzvala všetky príslušné strany, aby sa učili zo skúseností druhej strany, hľadali osvedčené postupy z celého sveta zdieľaním svojich údajov, informácií a analýz s cieľom zlepšiť predpovedanie požiarov vo svete.
Ktoré regióny sú najviac ohrozené?
Správa uviedla, že takmer každý región vo svete zasiahne v určitom období roka nejaký veľký požiar. Medzi oblasti, ktoré trpia najvyššou koncentráciou krajinných požiarov patria Južná a Stredná Amerika, stredná a južná Afrika a hlavne Austrália.
V budúcnosti by mali oblasti ako tropické pralesy a dokonca aj Arktída zaznamenať zvýšený počet požiarov, ak sa budú emisie skleníkových plynov zvyšovať súčasným tempom.
Čo spôsobuje požiare?
Požiare spôsobuje zmena klímy v dôsledku zvýšeného sucha, vysokých teplôt vzduchu, nízkej vlhkosti, bleskov a silného vetra. To má za následok teplejšie, suchšie a dlhšie obdobia požiarov. Lesné požiare zároveň zhoršujú aj klimatické zmeny, napríklad ničenie citlivých a na uhlík bohatých ekosystémov, ako sú rašeliniská a dažďové pralesy.
Údery blesku a ľudská neopatrnosť vždy budú podnecovať nekontrolované požiare, ale zmeny vo využívaní pôdy a zlé hospodárenie s lesmi znamenajú, že požiare sa častejšie stretávajú so silnými poveternostnými podmienkami, ktoré zvyšujú ich ničivosť.
Ako sa dá predísť požiarom?
Odstránenie rizika požiarov nie je možné, ale je možné urobiť veľa pre riadenie a zníženie rizík. Správa hovorí, že jedným zo spôsobov je obmedziť činnosti, ktoré by mohli viesť k náhodnému vzniku požiaru. Obnova ekosystémov je tiež dôležitým spôsobom, ako znížiť riziko.
Obnova mokradí a druhov, ako sú bobry, obnova rašelinísk, budovanie v dostatočnej vzdialenosti od vegetácie, to sú len niektoré príklady prevencie, pripravenosti a obnovy. A pri zalesňovaní oblastí by sa namiesto exotických odrôd náchylných na požiare mali pestovať skôr pôvodné lesy zmiešaných stromov.