12. jún. 2022 o 12:35
Lucia Rumanová, obkec.sk

Tip na výlet: 10 svetoznámych turistických atrakcií, ktoré nájdete aj na Slovensku

placeholder
Slovenské dvojičky
Zdroj: instagram.com/santovkawellness, instagram.com/ig_dadeni/

Ak chcete vidieť kus sveta, vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Slovensko je predsa svetové, a tak tu nájdete niečo z Afriky, Ameriky alebo aj z Turecka či Talianska.

Cestovanie
12. jún. 2022 o 12:35
Tip na výlet: 10 svetoznámych turistických atrakcií, ktoré nájdete aj na Slovensku

Ak chcete vidieť kus sveta, vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Slovensko je predsa svetové, a tak tu nájdete niečo z Afriky, Ameriky alebo aj z Turecka či Talianska.

Niektoré miesta sú vám už dôverne známe a o iných ste možno ani netušili. Vyberte sa s nami preto na výlet po Slovensku a objavte pamiatky z celého sveta bez toho, aby ste museli prekročiť hranice štátu. Leto sa predsa začína, a to je ten ideálny čas na nejaké to dobrodružstvo.

1. Santovka vs Pammukale

Turecké travertínové terasy s minerálnymi prameňmi navštívia ročne tisíce turistov. No pokiaľ práve nemáte náladu na siahodlhé balenie kufrov a ešte dlhšie cestovanie, môžete sa vybrať aj do Santovky. Obec v okrese Levice ponúka vo svojom wellness centre liečivé pramene v podobnom prevedení. Termálne kúpele tu dokonca využívali už aj naši predkovia. Dnes sú známe svojimi ozdravujúcimi účinkami pri reume, alergiách, kožných ochoreniach či napríklad problémoch s krvným tlakom (keď vás teda vytočí šéf, už viete kam treba zamieriť).

2. Púšť na Záhorí vs Sahara

A vraj, že na Slovensku púšť nemáme. Šranecké piesky majú rozlohu vyše 570 km² a aj keď je tu piesok naviaty len z rieky Moravy, stále môžeme označiť toto miesto za našu mini Saharu. V našej "púšti" žije taktiež veľa vzácnych a chránených druhov zvierat a rastlín. No a pokiaľ tu práve neprebieha vojenské cvičenie, je počas víkendov prístupná aj verejnosti.

3. Orloj v Starej Bystrici vs Praha

Slováci predsa nemôžu byť horší ako bratia Česi. No aj napriek tomu, že je veľmi ťažké porovnávať náš orloj s tým pražským, je to stále krásne a unikátne dielo. V súčasnosti ide dokonca o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku a zároveň o náš jediný ciferník s astronomickými údajmi. Výnimočný je aj tým, že ako jediný na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Okrem toho môžete na astrolabe vidieť polohu a fázy mesiaca i slnka, dátum a dokonca sú tu vyznačené aj sviatky.

4. Šikmá veža v Banskej Bystrici a Vrbovom vs Pisa

Slovenské šikmé veže možno nepôsobia tak elegantne ako tá talianska, ale aj s tými našimi sa dá pri fotení vyblázniť. Hodinová veža v Banskej Bystrici je neprehliadnuteľnou dominantou námestia, ktorá bola kedysi strážnym okom mesta a pod zemou zas ukrývala krátkodobé väzenie.

Druhá hodinová veža vo Vrbovom je taktiež preslávená svojím vychýlením, ktoré vzniklo najmä v dôsledku silných dažďov a posunu pôdy. Vysoká je asi 38 metrov a jej odklon je temer až jeden meter.

5. Rio de Klin vs Rio de Janeiro

Monumentálna socha Krista na Orave je len treťou kópiou vo svete. Vysoká je takmer 10 metrov a váži až 23 ton. Nachádza sa na kopci Grapa nad obcou Klin a pokiaľ potrebujete spáliť nejaké tie nadbytočné kalórie, tak sa na strmší kopec môžete vyberať po vlastných. Hore vás za odmenu čakajú lavičky, altánok, veľa krásnych kvetov a samozrejme, nádherný výhľad.

6. Lom Beňatina vs Plitvické jazerá

Neďaleko ukrajinských hraníc zaplavila bývalý travertínový lom spodná voda a vytvorila tak nádherné tyrkysové jazero pripomínajúce obľúbenú chorvátsku destináciu. Miesto je zároveň zaujímavé aj veľkým 5-metrovým odtlačkom, pochádzajúcim pravdepodobne od pravekého tvora, pre ktorý sa jazero občas označuje aj ako "Beňatínska veľryba". Voda je tu možno svieža, no za to čistá, a dá sa tu dokonca aj dobre vykúpať.

7. Súľovské skaly vs Torcal de Antequera

Náučný chodník cez Súľovské skaly je obľúbenou turistickou lokalitou. Niektorí toto miesto prirovnávajú ku skalám v Andalúzii a iní k tým Adršpašským. Odhliadnuc od toho je to však neuveriteľná prírodná scenéria. Môžete tu prejsť gotickou bránou, vyhliadkovými bodmi či navštíviť zrúcaniny Súľovského hradu.

8. Hobbiton Modrová vs Nový Zéland

Nový Zéland máme aj na Slovensku, kúsok za Piešťanmi v obci Modrová. Na farme nájdete netradičné zvieratá ako napríklad klokany, emu, lamy a rôzny horský dobytok, no taktiež tu môžete vidieť aj hobitie domčeky. A pre tých náročnejších je tu pripravená aj expozícia maorskej a novozélandskej kultúry.

9. Socha slobody Pezinok vs New York

Jedna z najznámejších sôch sa nenachádza len v Amerike. Jednu takú môžete nájsť aj v Pezinku. Postaviť ju dal kontroverzný podnikateľ, ktorý je spájaný s podsvetím. Sochu slobody umiestnil už v 90. rokoch pred svoj autoservis a dodnes tu slúži ako skvelý orientačný bod. Aj napriek tomu, že nie je identická s originálom, je skôr biela a meria asi len 4 metre, s prižmúrenými očami vám prinesie New York ako na dlani. Pokiaľ by vám ale nestačila táto, ďalšia sa nachádza aj v Liptovskom Mikuláši v Tatrapolise.

10. Most v Gruzínsku vs vo Vígľaši

V Detvianskom okrese sa vo Vígľaši nachádza unikát, ktorý inde len tak nenájdete. Most zo starého železničného vagóna nahradil ten pôvodný, ktorý bol počas vojny zničený. Takéto vagóny ale pochádzali z tridsiatych rokov a tak sa niet čomu čudovať, že začal chátrať. V roku 2010 sa ale partia dobrovoľníkov rozhodla tento most zachrániť a dať mu novú tvár. Vďaka rekonštrukcii si ho môžete užiť ešte aj dnes a nemusíte za ním cestovať až do Gruzínska.