30. nov. 2023 o 07:59
Miloš Audi, iflscience.com

Pred 90 rokmi mala vzniknúť prvá fotka Lochnesskej príšery. Teraz je z nej svetová senzácia

placeholder
Pred 90 rokmi mala vzniknúť prvá fotka Lochnesskej príšery.
Zdroj: istock.com

V roku 1933 vznikla prvá fotografia Lochnesskej príšery, ktorá okamžite obletela celý svet. Odvtedy sa uskutočnilo množstvo pátracích akcií, ktoré sa existenciu tohto stvorenia snažia potvrdiť.

Zaujímavosti
30. nov. 2023 o 07:59
Pred 90 rokmi mala vzniknúť prvá fotka Lochnesskej príšery. Teraz je z nej svetová senzácia

V roku 1933 vznikla prvá fotografia Lochnesskej príšery, ktorá okamžite obletela celý svet. Odvtedy sa uskutočnilo množstvo pátracích akcií, ktoré sa existenciu tohto stvorenia snažia potvrdiť.

Pred 90 rokmi muž menom Hugh Gray vyhotovil prvú údajnú fotografiu podivného stvorenia, ktoré číhalo v škótskom jazere Loch Ness. Tento slávny obrázok okamžite vyvolal obavy verejnosti, pričom niektorí doteraz tvrdia, že tajomná bytosť existuje. Ako informoval portál IFLScience, aj v súčasnosti sa dejú mnohé experimenty, pri ktorých sa výskumníci snažia nájsť legendárnu príšeru. Nikto z nich však ešte nemal to šťastie.

Ako legenda vznikla?

V roku 1933 sa Gray vydal na popoludňajšiu prechádzku po Škótskej vysočine. Neskôr prišiel ku známemu jazeru Loch Ness, ktoré leží neďaleko mesta Inverness, a začal pozorovať vodu. Onedlho si však pod hladinou všimol niečo nezvyčajné. Ako neskôr povedal pre noviny Scottish Daily Record, na povrchu sa týčil objekt obrovských rozmerov, ktorý mal dlhý krk, hrubé telo a nepodobal sa ničomu, čo doposiaľ videl.

Gray bol však pripravený. Vytiahol rýchlo fotoaparát a stihol urobiť pár záberov predtým, ako to zmizlo pod vodou. Výsledkom bola čiernobiela rozmazaná fotografia, ktorá síce ukazuje nejaký objekt, no nie je možné ho rozoznať kvôli vtedajšej kvalite obrazu. Napriek tomu bol však obrázok v tom čase označovaný za nespochybniteľný dôkaz o existencii legendárnej príšery z jazera Loch Ness, o ktorej hovorili príbehy po stáročia.

Spopularizovanie fotografie

Grayova fotografia však nie je jediným údajným dôkazom, ktorý v tom čase mohli ľudia vidieť. O niekoľko mesiacov neskôr, taktiež v roku 1933, totiž išli George Spicer a jeho manželka k jazeru a tiež uvideli niečo veľké vo vode. Stvorenie opísali ako bytosť s obrovským telom bez končatín a dlhým krkom. Ich príbeh vzbudil záujem verejnosti a podľa odborníkov ešte viac spopularizoval Grayovu fotografiu. Vďaka tomu sa z miestnej legendy stala globálna senzácia, ktorá priviedla na pobrežie jazera tisíce lovcov príšer.

Už pred 90 rokmi však existovali aj kritici fotografie. Niektorí totiž tvrdili, že nejde o bájnu bytosť, ale o veľkého vodného živočícha či labuť, ktorá sa schováva pod vodou. Iní zase mali podozrenie, že ide o psa plávajúceho na hladine s palicou v tlame.

Napriek kritike nikto nevedel určiť, či ide o fikciu.
Napriek kritike nikto nevedel určiť, či ide o fikciu.
Zdroj: istock.com

Najznámejší obrázok

Hoci sa Grayova fotografia môže pýšiť titulom prvého obrázku legendárnej Lochnesskej príšery, ani zďaleka nejde o tú najslávnejšiu. Tá sa dostala na verejnosť 21. apríla 1934, pričom ju mal zachytiť lekár menom Robert Kenneth Wilson. Fotografia ukazuje hladinu vody, na ktorej je vidieť stvorenie s dlhým krkom. Hoci sa obrázok okamžite stal populárnym vo všetkých novinách po celom svete, Wilson sa s ním nechcel spájať, a preto získal titul chirurgova fotografia.

Celé desaťročia snímku nikto nezanalyzoval do detailov. Prvá štúdia vznikla až v roku 1984, kedy autor Stewart Campbell uviedol, že malo ísť o niekoľko stôp dlhého živočícha, ktorý sa podobal na vydru či vtáka. Vedec sa tiež domnieval, že Wilson vedel, čo naozaj vyfotografoval, no napriek tomu poslal fotografiu do novín. Ukázalo sa však, že Campbell nemal pravdu. Neskôr sa totiž zistilo, že ikonické stvorenie na fotografii bola v skutočnosti hračkárska ponorka vybavená provizórnou hlavou.

Aj v súčasnosti prebiehajú pátracie akcie za účelom dolapenia legendárnej príšery. V auguste 2023 sa v Lock Ness Center v škótskom Drumnadrochite zišli lovci príšer z celého sveta, aby sa zúčastnili najväčšej udalosti tohto druhu za posledné polstoročie. Počas pátrania nadšenci použili všetku dostupnú techniku vrátane dronov či podvodných lokalizátorov. Napriek tomu, že sa im nič nepodarilo nájsť, mnohí stále veria v existenciu Lochnesskej príšery.