Výskumníci z Öreberskej univerzity vo Švédsku sledovali osudy takmer 12 500 žien v priebehu štyridsiatich rokov a zistili, že ženy s pokojovou srdcovou frekvenciou nižšou ako 69 úderov za minútu mali o 35 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú odsúdené za trestný čin v porovnaní s tými, ktoré mali srdcovú frekvenciu vyššiu ako 83 úderov za minútu.
Málo štúdií o ženách
Zatiaľ čo medzi frekvenciou srdca a násilnou trestnou činnosťou v porovnaní s nenásilnou kriminalitou nebol žiadny významný vzťah, medzi nižším krvným tlakom a násilnou kriminalitou existoval. Z výsledkov tiež vyplýva, že ženy s nižšou pokojovou srdečnou frekvenciou mali aj väčšiu pravdepodobnosť, že utrpia neúmyselné poranenia.
"Nižšie autonómne vzrušenie je známe svojím vzťahom ku kriminálnej činnosti či inému rizikovému správaniu u mužov, ale len málo štúdií skúmalo túto súvislosť u žien. Hlásené zistenia majú potenciálne dôsledky pre predpoveď budúcej ženskej kriminality," uvádza doktorka Sofi Oskarsson z Örebra. Výsledky výskumu publikoval vedecký časopis PLOS One.