20. mar. 2022 o 17:11
Miloš Audi, unilad.co.uk

V tomto meste sa každoročne sfarbí rieka na zeleno. Tradíciu začali inštalatéri

placeholder
V tomto meste sa na deň každoročne sfarbí rieka na zeleno
Zdroj: twitter.com/barrybutler9, twitter.com/Hochtouren

V Chicagu vznikla ešte v 60. rokoch tradícia farbenia rieky Chicago na zelenú, aby si poctili sviatok Dňa svätého Patrika. Na farbenie používajú prírodné farbivo a do vody vypúšťajú až 20 kíl farbiva, aby rieku sfarbili.

Zaujímavosti
20. mar. 2022 o 17:11
V tomto meste sa každoročne sfarbí rieka na zeleno. Tradíciu začali inštalatéri

V Chicagu vznikla ešte v 60. rokoch tradícia farbenia rieky Chicago na zelenú, aby si poctili sviatok Dňa svätého Patrika. Na farbenie používajú prírodné farbivo a do vody vypúšťajú až 20 kíl farbiva, aby rieku sfarbili.

Deň svätého Patrika sa na Slovenku veľmi neslávi, ale Briti a ich bývalé kolónie si tento sviatok každoročne ctia. V Chicagu ešte v 60. rokoch vznikla tradícia, kde lode na rieke, s rovnakým názvom ako mesto, rozlejú zelené farbivo, čim sa celá rieka sfarbí na zeleno. Farbivo nie je pre vodu škodlivé, pretože je prírodné a živočíchom v rieke nijako neublíži, uviedol portál Unilad.

Zárodok nápadu

Všetko sa to začalo, keď sa bývalý starosta Chicaga, Richard Daley, pokúšal urobiť niečo s riekou naplnenou odpadovými vodami a rozhodol sa naliať do nej špeciálne zelené farbivo, aby sa pokúsil určiť presné miesta, kde sa odpad vypúšťal z netesniacich potrubí. Práve to viedlo k momentu, keď ľudia zauvažovali, či by sa tá istá myšlienka nedala aplikovať nie len na úseky vodnej cesty, ale na celú rieku.

Obyvateľ mesta Bob Rowan, ktorý pracuje v zákulisí každoročného farbenia rieky už viac ako desať rokov, uviedol: "Príbeh hovorí, že niektorí inštalatéri rozliali zelené farbivo do vody, a keď to videl starosta, chcel vedieť, či by sa to dalo urobiť na Deň svätého Patrika."

Starosta išiel za Rowanovým otcom, ktorý mal v tom čase na starosti policajné člny na rieke, a spýtal sa, či by mohol pomôcť. "Starosta išiel priamo za ním, aby sa o tom porozprávali, a odvtedy sme našu rieku začali farbiť," povedal Rowan.

Pôvodne bol použitým farbivom fluoresceín na olejovej báze, ktorý sa v tom čase často používal na zisťovanie netesností. Po obavách ekológov, že je pre rieku toxický, sa však tím od roku 1966 zmenil na práškové farbivo na rastlinnej báze.

Ako proces funguje?

V súčasnosti sa proces farbenia začína už o deviatej ráno v deň prehliadky. Inštalatéri používajú na distribúciu farbiva dva člny, pričom väčšie plavidlo vyráža ako prvé, aby farbu rozptýlilo do vody veľkými hadicami, ktoré kontroluje posádka. V roku 1962 tím nalieval do rieky asi 40 kíl farbiva, ale v priebehu rokov ľudia experimentovali s pomermi a dnes sa na zafarbenie používa iba polovica ekologickej látky.

Kvôli pandémii nemohlo Chicago posledné dva roky oslavovať Deň svätého Patrika tak, ako by to bolo normálne, a preto bola ich slávna prehliadka zrušená. Tradícia sa však triumfálne vrátila 12. marca, keď sa na brehu rieky zhromaždili davy, aby videli tradičný sprievod v akcii. "Je skvelé vidieť každého späť, všetci sa dobre bavia. Je to krásna vec, keď sa všetci vrátia von spolu so skupinou priateľov," uviedol obyvateľ Ozzy Arias.