Mnohí vedci sa už niekoľko desaťročí snažia zistiť, či sme alebo nie sme vo vesmíre sami. Nová teória, ktorú so svojím tímom uverejnil Tomonori Totani, však nehľadá odpovede v kozme, ale na Zemi. Ako informoval portál Vice, podľa výskumníkov totiž existuje možnosť, že na našej planéte sa nachádzajú fosílie biomateriálov z iných planét, ktoré môžu byť pochované hlboko v oceánoch či pod hrubou ľadovou pokrievkou na póloch.
Nový prístup vedcov
Totani, ktorý pracuje ako profesor astronómie na Tokijskej univerzite, publikoval spoločne s tímom svoj výskum v časopise International Journal of Astrobiology. V ňom vedci predpokladali, že na Zemi sa môže nachádzať obrovské množstvo vzoriek z iných planét, pomocou ktorých by mohli nájsť mimozemský život. Podľa nich pritom môže na našu planétu padať až 100-tisíc takýchto fosílií za rok.
Výskumníci sa tiež domnievajú, že identifikácia čo i len jednej z týchto fosílií by mohla zmeniť spôsob, akým chápeme život vo vesmíre. "Premýšľal som, či existuje iná metóda na priamy odber vzoriek biologických materiálov, a potom som dostal tento nápad. Je to lepšie ako vzdialené astronomické pozorovania, pretože sa v nich môžu nachádzať fosílie mikróbov, ktoré nikto nezíska diaľkovým pozorovaním,“ uviedol Totani.
Metódy zhromažďovania fosílií
Myšlienka, že dôkazy o mimozemšťanoch môžu poletovať vo vesmíre a neskôr pristávať na planétach ako je Zem, sa nazýva panspermia. Táto teória však podľa Totaniho nie je medzi výskumníkmi veľmi populárna, pretože mnohí veria, že mimozemský biomateriál nemôže prežiť ani žiarenie otvoreného priestoru, ani obrovské teplo pri návrate do atmosféry planéty.
Totani však podotkol, že na účely jednoduchej identifikácie nie sú živí mimozemšťania podmienkou. "Domnievam sa, že panspermia v slnečnej sústave je možná. Vieme totiž, že na Zemi sa nachádzajú meteority z Marsu," naznačil s tvrdením, pri ktorom navrhol dve rôzne metódy zhromažďovania dát. Buď ich vedci budú získavať z vesmíru predtým, ako sa dostanú na povrch planéty, alebo budú skúmať miesta na Zemi, kde by sa tieto častice mohli nachádzať.
V súčasnosti sú však tieto metódy v štádiu plánovania. Totani dodal, že predtým, ako sa rozhodne o tom, ktorý prístup môže byť výhodnejší, bude potrebné diskutovať s ostatnými odborníkmi, aby sa zistilo, či sa oplatí investovať úsilie a finančné prostriedky na ich uskutočnenie.