Zaujímavosti
photo Foto
video Video
19. máj. 2024 o 18:00
Miloš Audi, ladbible.com, businessinsider.com

"Pekelný ostrov", kde zomreli stovky ľudí, je už 50 rokov opustený. Vidieť ste ho mohli v Bondovi

placeholder
Pekelný japonský ostrov, ktorý je už 50 rokov opustený.
Zdroj: istock.com

V Japonsku sa nachádza ostrov, ktorý sa takmer storočie využíval na ťažbu uhlia spod mora. Hoci je v súčasnosti opustený, preslávil sa kvôli svojej temnej a desivej histórii.

Zaujímavosti
19. máj. 2024 o 18:00
"Pekelný ostrov", kde zomreli stovky ľudí, je už 50 rokov opustený. Vidieť ste ho mohli v Bondovi

V Japonsku sa nachádza ostrov, ktorý sa takmer storočie využíval na ťažbu uhlia spod mora. Hoci je v súčasnosti opustený, preslávil sa kvôli svojej temnej a desivej histórii.

V Japonsku môžeme nájsť malý ostrov, ktorý je známy svojou veľmi temnou históriou. Nazýva sa Hašima a slúžil ako banícka oblasť počas industrializácie krajiny. Ako informoval portál LADBible, robotníci tu však museli vykonávať nesmierne ťažkú prácu, ktorá vzala život stovkám z nich.

Banícky ostrov

Ostrov Hašima, ktorý má rozlohu len 16 hektárov, sa nachádza pri pobreží japonského mesta Nagasaki. Prvýkrát bol zaľudnený v roku 1800, pričom ho mnohí obyvatelia označujú názvom Ostrov bojových lodí. V minulosti bola táto oblasť známa svojimi podmorskými uhoľnými baňami, ktoré sa vo veľkej miere prevádzkovali počas 19. a 20. storočia.

Uhoľné bane kúpila v roku 1890 skupina s názvom Mitsubishi, ktorá týmto spôsobom chcela zabezpečiť palivo pre rastúci lodiarsky priemysel v krajine. Počas tohto obdobia sa ostrov postupne rozrastal, pričom vlastníci baní vystavali byty, školy, nemocnice, divadlá a ďalšie zariadenia pre baníkov a ich rodiny. Predpokladá sa, že v čase najväčšieho rozmachu v roku 1959 žilo na malom ostrove viac ako 5 200 ľudí.

Náročné podmienky

Ukázalo sa však, že pracovné podmienky neboli celkom ideálne. Mnohí robotníci totiž boli buď kórejskými civilistami, alebo čínskymi vojnovými zajatcami. Desivejšie však je, že baníci museli každý deň cestovať až 3-tisíc metrov pod hladinu mora, pretože tam sa nachádzali ložiská uhlia, pričom boli tiež nútení pracovať pri teplotách nad 37 °C. Hoci by ste sa mohli domnievať, že za túto prácu dostali aj náležitú odmenu, mýlili by ste sa. Pri zajatcoch a dobrovoľníkoch bolo totiž časté, že nedostávali vôbec zaplatené.

Ako uviedol portál Business Insider, tieto nebezpečné a vyčerpávajúce pracovné podmienky postupom času mnohí robotníci nezvládli. Podľa štatistík totiž v priebehu fungovania bane zomrelo až 1 300 pracovníkov z rôznych príčin, ako napríklad kvôli hladu, vyčerpaniu či podvýžive. Častým smrteľným javom boli aj choroby dýchacích ciest, ktoré na ostrove spôsoboval morský vzduch zmiešaný s výparmi z baní.

Uhoľné bane fungovali až do roku 1974, kým sa ložiská tohto tuhého paliva neminuli. Z ostrova sa po uzavretí firmy okamžite vysťahovali všetci robotníci, čo spôsobilo, že infraštruktúra zostala opustená. Po 50 rokoch je oblasť stále neobývaná a plná prázdnych budov, a to aj napriek tomu, že sa nachádza iba približne 15 kilometrov od pobrežia Nagasaki.

Nazývali ho "pekelným ostrovom"

O krutých pracovných podmienkach hovorilo v priebehu desaťročí množstvo bývalých robotníkov, ktorí Hašimu prezývajú "pekelným ostrovom". Medzi nich patrí aj Tomoji Kobata, ktorý uviedol, že v baniach pracoval iba ako 24-ročný. V rozhovore pre denník The Guardian objasnil, akú ťažkú prácu musel so svojimi kolegami vykonávať. "Ťažil som uhlie a potom som ho pomáhal rozbíjať, aby sa mohlo odviezť z ostrova. Bola to namáhavá práca, takže som všetok voľný čas trávil spánkom," poznamenal.

Zatiaľ čo Tomoji išiel na ostrov dobrovoľne, Choi Jang-seop bol jedným z kórejských baníkov, ktorí boli k tejto práci prinútení. Svoj pobyt na Hašime prirovnal k prísne stráženému väzeniu. "Cítim sa strašne, kedykoľvek si spomeniem na časy, keď som pracoval na dne uhoľných baní, pričom som mal na sebe len spodnú bielizeň," vysvetlil.

Ostrov je v súčasnosti otvorený pre verejnosť a návštevníci si môžu zaplatiť sprievodcu, ktorý im priblíži históriu miesta. Preslávil sa však aj v kinematografii, pričom bol kulisou záverečného boja vo filme o Jamesovi Bondovi s názvom Skyfall.