Zaujímavosti
photo Foto
video Video
26. okt. 2022 o 09:13
Miroslav Novysedlák, unilad.com

Ako vyzerá potrat? Fotky zverejnené lekármi dokazujú, že protiinterrupčná kampaň zavádza

placeholder
Aká je realita potratov?
Zdroj: istockphoto.com, instagram.com/myanetwork

Sociálnymi sieťami kolujú zábery, ktoré majú zobrazovať tkanivo vybrané z matkinho lona. Lekárka tvrdí, že všetky obrázky, ktoré ukazujú, že v prvých týždňoch tehotenstva je v maternici plod s rukami, sú klamlivé. Podľa nej ide o dezinformačnú kampaň. Aká je teda pravda?

Zaujímavosti
26. okt. 2022 o 09:13
Ako vyzerá potrat? Fotky zverejnené lekármi dokazujú, že protiinterrupčná kampaň zavádza

Sociálnymi sieťami kolujú zábery, ktoré majú zobrazovať tkanivo vybrané z matkinho lona. Lekárka tvrdí, že všetky obrázky, ktoré ukazujú, že v prvých týždňoch tehotenstva je v maternici plod s rukami, sú klamlivé. Podľa nej ide o dezinformačnú kampaň. Aká je teda pravda?

Skupinka lekárov od verejnosti utŕžila zmiešané názory, keď zdieľali zábery, ktoré zobrazujú tkanivo z potratov vykonaných do deviateho týždňa tehotenstva. Fotky zverejnili ako reakciu na zrušenie práva na potrat, ku ktorému v USA došlo v júni 2022. Ich cieľom je predovšetkým boj s dezinformáciami, uvádza portál Unilad.

Ľudia nechcú veriť realite

Výsledkom zrušenia rozhodnutia v prípade Roe vs. Wade bolo, že jednotlivé štáty v USA mohli zaviesť zákaz potratov a až 14 štátov potraty skutočne zakázalo alebo výrazne obmedzilo. Lekári najnovšie prekvapili zábermi, ako vyzerá tehotenské tkanivo, keď niekto podstúpi potrat počas prvých deviatich týždňov tehotenstva. Fotky sa odvtedy stali virálnymi a vyvolali protichodné reakcie.

Organizácia MYA Network na Instagrame uvádza: "Pevne veríme, že treba bojovať proti dezinformáciám, ktoré používajú odporcovia potratov na zahanbenie, stigmatizáciu a kriminalizáciu ľudí vyhľadávajúcich túto starostlivosť. Pripojte sa k nám v zdieľaní presných lekárskych informácií."

Doktorka Joan Fleischman, spoluzakladateľka MYA Network, uviedla, že viaceré pacientky zostali prekvapené po tom, čo videli, ako reálne vyzerá tkanivo z ich potratu. "Vtedy som si uvedomila, do akej miery obrazy na internete a na rôznych plagátoch prenikli do spoločnosti," upresnila.

Vysvetlila, že mnohé obrázky zdieľané odporcami potratov sú nesprávne, najmä pokiaľ ide o protestné fotky týkajúce sa zákazu potratov po šiestom týždni. Fleischman kritizuje najmä tú formu legislatívy obmedzujúcu potrat, ktorá zakazuje interrupciu po tom, čo je možné detegovať srdcový tep plodu. Príkladom je štát Texas.

"Lekári datujú tehotenstvo od prvého dňa poslednej menštruácie, vďaka čomu môžu predpovedať termín pôrodu. Žena, ktorá má za sebou šesť týždňov tehotenstva, môže mať veľmi málo času po tom, ako jej mešká menštruácia a chce získať interrupčnú starostlivosť v štátoch so šesťtýždňovým limitom," uviedla.

Obrázky z potratov sú zavádzajúce

Lekárka vysvetlila, že aj obrázky zo siedmeho týždňa sú klamlivé. Veľa ľudí totiž očakáva, že uvidia malý plod s rukami alebo vyvinuté miniatúrne bábätko, no v skutočnosti je to stále len tkanivo. "Veľa obrázkov z obdobia raného tehotenstva je presadzovaných ľuďmi, ktorí sú proti potratom a majú pocit, že život sa začína počatím, prípadne sa o slovo hlásia prenatálni fanúšikovia, ktorí chcú, aby ženy boli z tehotenstva nadšené. Ale čo s tými, ktoré nie sú?" pýta sa doktorka.

Niektorí používatelia sociálnych sietí a odporcovia potratov tvrdia, že obrázky nie sú pravdivé a obvinili lekárov z klamstva. "Vzhľadom na to, že vedecky vieme, že ľudský život začína od okamihu počatia ako jedna bunka, čo má toto dokazovať?" napísal jeden z mnohých používateľov. "Stále je to život," uviedol ďalší.

Iných však fotky prekvapili v dobrom svetle a lekárov za zverejnenie týchto záberov chvália. Jedna žena opísala aj vlastnú skúsenosť: "V 80. rokoch som ukončila 8-týždňové tehotenstvo. Vtedy ste museli počkať do 8. týždňa. Požiadala som lekára, aby mi ukázal, čo bolo v miske, v ktorej bol extrahovaný plod. Bola to len krvná zrazenina s veľkosťou asi polovice dolára, dokonca menšia. Nie je to osobnosť.“