Zaujímavosti
photo Foto
video Video
27. nov. 2023 o 12:30
Miloš Audi, iflscience.com

Najväčší hudobný nástroj na svete leží hlboko v jaskyni. Tóny hrá už stovky miliónov rokov

placeholder
Najväčší hudobný nástroj na svete.
Zdroj: twitter.com/LoveSongs4Peace

V 19. storočí sa ľuďom podarilo objaviť jaskyňu, ktorá hrala noty rovnako ako obrovský organ. O niekoľko rokov neskôr sa jeden vedec rozhodol vytvoriť z nej najväčší hudobný nástroj na svete.

Zaujímavosti
27. nov. 2023 o 12:30
Najväčší hudobný nástroj na svete leží hlboko v jaskyni. Tóny hrá už stovky miliónov rokov

V 19. storočí sa ľuďom podarilo objaviť jaskyňu, ktorá hrala noty rovnako ako obrovský organ. O niekoľko rokov neskôr sa jeden vedec rozhodol vytvoriť z nej najväčší hudobný nástroj na svete.

V súčasnosti poznáme množstvo hudobných nástrojov naprieč rôznymi kultúrami. Na východe Spojených štátov sa však nachádza jaskyňa, v ktorej leží ten najväčší. Ako informoval portál IFLScience, už počas objavenia objektu v 19. storočí ľudia hovorili, že sa tam neustále konajú prírodné koncerty.

Hudba tam znie už stovky miliónov rokov

Jaskyňa Luray sa nachádza v americkom štáte Virgínia, pričom zaberá plochu približne 1,5 hektára. Komplex prvýkrát objavil v auguste 1878 klampiar menom Andrew Campbell, ktorý spolu so svojím synovcom preskúmal obrovský povrch tvorený stalaktitmi a stalagmitmi, a to iba s pomocou malých voskových sviečok. "Môžeme povedať, že na svete pravdepodobne neexistuje žiadna iná jaskyňa, ktorá by bola bohatšie zdobená vápencovou výzdobou ako jaskyňa Luray," píše sa v správe z roku 1880.

Vznik jaskyne sa datuje do obdobia pred stovkami miliónov rokov, keď bola oblasť súčasťou morského dna. Postupom času sa však sediment zhutňoval a vytváral vápenec známy ako dolomit. Keď sa pred 300 až 500 miliónmi rokov zrazili dva kontinenty a vytvorili Apalačské vrchy, skala bola vytlačená nahor a stala sa oblasťou, ktorá je dnes známa ako rezervácia Cave Hill.

Netrvalo dlho a ľudia si začali všímať akustické vlastnosti jaskyne. Už v roku 1880 totiž vznikla kniha o komplexe, kde autor popisoval prírodné koncerty, ktoré zneli zvnútra. "Hudbu zabezpečila skupina z jaskyne Luray," vtipne napísal. "Ako si možno predstaviť, efekt bol pozoruhodný a zároveň zvláštny. Brilantné svetlá rozžiarili plesovú sálu a skladby sa hlasno ozývali," uvádza sa ďalej v knihe.

Najväčší hudobný nástroj na svete

Hoci už na konci 19. storočia ľudia spozorovali, že keď niečo narazí na stalaktity, ozvú sa príjemné melódie, impozantný nástroj sa zrodil až o 70 rokov neskôr. Vtedy matematik a elektrotechnický inžinier Leland Sprinkle navštívil jaskyňu so synom, pričom im sprievodca ukázal tajomstvo stalaktitov. Namiesto toho, aby sa nádherou pokochal a pokračoval vo svojom živote ako mnohí iní turisti, rozhodol sa vyrobiť najväčší hudobný nástroj na svete nazývaný Veľký kvapľový organ.

Sprinklovi trvalo tri roky, kým spracoval stalaktity v jaskyni, aby vytvoril správne tóny. Potom vytvoril systém, pri ktorom stlačenie klávesov organu vyslalo elektrický signál do paličky, čím dokázal zasiahnuť správny stalaktit. Hoci je výsledok impozantný, znie inak v závislosti od toho, kde sa v jaskyni nachádzate. "Akustika tu nie je jednotná. Existujú miesta, kde vôbec nie sú dozvuky. Čím sú steny poréznejšie alebo hrboľatejšie, tým menej sa budú tóny ozývať," povedal v roku 2017 vedec David Lubman.

Pravdou je, že na nástroji nie je vôbec ľahké hrať. Dôvodom je, že keď človek stlačí notu na organe, trvá minimálne sekundu, kým ju budeme počuť zo stalaktitov. Dolomitové štruktúry sú totiž rozmiestnené po celej jaskyni a čas potrebný na vytvorenie tónu je premenlivý. Preto správcovia jaskyne vytvorili systém, ktorý hrá na nástroji pre turistov, a to celkom automaticky.