Zdraviu srdca, ciev a celkovo metabolizmu prospieva už rýchla chôdza. O niečo rýchlejší klus je ešte lepšou voľbou pre tých, ktorým nevyhovuje behanie. Podľa vedcov z Ohia môže ale beh a klus pôsobiť nepriaznivo na psychiku. Zistili totiž, že u ľudí, ktorí sú podražení či agresívni a idú si zabehať, sa agresivita nezníži, práve naopak, zvyšuje sa.
Dobrý pre srdce, ale zlý na nervy?
Vedci z Ohia analyzovali dáta viac ako 10-tisíc ľudí pri športe a ich psychický stav pred a po výkone. Ľudia, ktorí pravidelne behali, boli po športovaní ďaleko agresívnejší a podráždenejší ako tí, ktorí sa venovali joge alebo aerobiku. Nejde o to, že by beh priamo agresivitu vyvolával. Problémom však je, že ju neznižuje a častokrát dokonca posilňuje. Takže človek, ktorý pred behom nebol v psychickej pohode, bol na tom po tejto aktivite ešte horšie.
"Toto zistenie bolo pre nás naozaj prekvapivé. Očakávali sme, že aktivity ako box by mohli zvyšovať hnev, ale nie behanie. Vo všeobecnosti sa verí v to, že beh znižuje podráždenosť a agresivitu, ale nie je to tak. Zabehať si je pre vaše srdce naozaj dobré, no pre zvládanie hnevu určite nie, pretože práve to ho dokáže ešte zhoršiť," uviedla doktorka Sophie Kjaervik z Ohio State University.
Nevzdávajte sa behu, kombinujte ho
Podľa odborníčky to môže byť zapríčinené tým, že ide o opakujúce sa pohyby, ktoré môžu byť natoľko monotónne, že vedú až k nude alebo frustrácii, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prežívania hnevu. Niektoré osoby tak môžu mať pocit, že sa v priebehu joggingových cvičení nedokázali dostatočne ovládať, čo môže viesť k prehĺbeniu negatívnych pocitov.
Beh je však aj napriek tomu veľmi zdravý druh športu. Ľudia by ho však nemali využívať na zvládanie hnevu. Vtedy by stálo za zváženie vyskúšať skôr jogu alebo meditáciu a kombinovať tieto techniky s aeróbnym behom.