V Číne bol objavený nový vírus s názvom Langya (LayV), ktorý na ľudí prenášajú hlodavce. Vedci ho našli v čínskych provinciách Šan-tung a Che-nan už v roku 2018, ale oficiálna identifikácia prebehla iba nedávno. Vírus podľa zistení môže spôsobovať príznaky podobné chrípke ako je horúčka, kašeľ a pocit únavy. Preto sa nepredpokladá, že predstavuje život ohrozujúce riziko pre obyvateľstvo, uviedol portál Unilad.
Choroba sa radí do skupiny henipavírusov, kam patria aj vírusy ako Hendra (HeV) a Nipah (NiV). Druhý menovaný má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 40 až 75 percentnú mieru úmrtnosti a neexistuje naň žiaden liek či vakcína. Aj keď to vyvoláva obavy, že nový vírus bude mať podobne silné príznaky, nikto nepotvrdil, že Langya bude rovnako smrteľná ako ostatné vírusy v skupine.
Vedci ozrejmili, že dvadsaťšesť z potvrdených prípadov hlásilo príznaky podobné chrípke. Všetci infikovaní pacienti, ktorí nemali žiadne iné ochorenia, mali horúčky. Polovica z nich trpela i stratou chuti do jedla.
Je možné, že sa choroba bude šíriť?
Zatiaľ čo vírus Nipah prenášajú prevažne netopiere, vírus Langya vo väčšine prípadov zachytili u piskorov. To výskumníci potvrdili testom na zvieratách, kde zistili, že viac ako štvrtina z 262 sledovaných piskorov mala v sebe Langyu. Vírus však vedci našli aj u kôz či psov.
Výskumníci tiež uviedli, že nie je potvrdené, či sa vírus dokáže prenášať medziľuďským kontaktom. Väčšina nakazených patrila k skupine farmárov alebo robotníkov pracujúcich v továrňach, kde sa podobné hlodavce často vyskytujú. "Trasovanie kontaktov deviatich pacientov s 15 rodinnými príslušníkmi neodhalilo žiaden prenos vírusu. Vzorka bola však primalá na to, aby sme mohli vyvodiť závery," dodali.
Portál The Guardian uviedol, že taiwanské centrum pre kontrolu chorôb CDC (Centers for Disease Control) bude vírus monitorovať. To potvrdil aj zástupca riaditeľa centra Chuang Jen-hsiang, ktorý na tlačovej schôdzi povedal, že agentúra bude spolupracovať s Radou pre poľnohospodárstvo pri vyšetrovaní podobných chorôb.