Urologička Rena Malik povedala, že mnoho mužov po boji s koronavírusom trpí erektilnou dysfunkciou. "Keď dostanete covid-19, ochorenie môže ovplyvniť výstelku krvných ciev, čo môže spôsobiť ťažkosti s prietokom krvi z jednej časti tela do druhej," uviedla. Okrem bežných vedľajších účinkov, akými sú napríklad únava a dýchavičnosť, sa zriedka hovorí práve o poruchách, ktoré sú späté s mužskou pýchou, uvádza portál Ladbible.
Až päťkrát vyššie riziko problémov s erekciou
Podľa urologičky môže prekonanie koronavírusu u chlapov ovplyvniť prietok krvi v dolných partiách. Ak sa teda muž nakazí vírusom, má päťkrát vyššie riziko erektilnej dysfunkcie. A aby toho nebolo málo, slabý prietok môže viesť k zmenšeniu údu.
"Keď strácate prietok krvi v tejto oblasti, postupom času to spôsobí zmenšenie samotného tkaniva. To znamená, že penis nebude mať takú dĺžku ako predtým," priblížila citlivú problematiku.
S týmto názorom súhlasí aj muž z Melbourne, ktorý prezradil, že po prekonaní koronavírusu má problémy s erekciou. "Keď som mal sex pred covidom, trval minimálne 30 minút. Teraz je to tak 10 minút. Začal som strácať sebavedomie a som si istý, že by sa to stalo každému mužovi. Neovplyvnilo to moje pocity zo sexu, len moju výdrž. Dúfam, že sa to čoskoro napraví," priznal.
Z výskumov totiž vyplýva, že koronavírus pretrváva v tkanivách v penise aj mesiace po infekcii, čo chlapom môže sťažiť výkon v spálni. Podľa štúdie publikovanej vo World Journal of Men's Health sa vedci zamerali na pacientov, ktorí trpeli poškodením ciev v penise po infekcii covid-19, čo viedlo k erektilnej dysfunkcii.
Výskumníci tiež porovnávali nakazených pacientov s mužmi, ktorí sa vírusom nikdy nenakazili. Zo štúdie vyplýva, že pacienti, ktorí sa zotavili z koronavírusu a nepreukázali žiadne chronické zdravotné problémy, mali v tkanive penisu častice koronavírusu.
Vedúci výskumník Ranjith Ramasamy sa k tomu vyjadril nasledovne: "Myslím, že nejde o tému, o ktorej muži práve teraz diskutujú. Som si celkom istý, že v priebehu nasledujúcich mesiacov až rokov získame lepší prehľad o skutočnej prevalencii erektilnej dysfunkcie medzi mužmi, ktorí boli pozitívni na covid."