Medzi výskumníkmi z oblasti psychológie koluje dlhoročná diskusia o tom, či silené výrazy tváre môžu ovplyvniť emócie ľudí. Z nového globálneho výskumu uverejneného v časopise Nature Human Behaviour však vyplýva, že oklamanie samých seba a umelé zvýšenie úrovne šťastia je možné. Podľa portálu DailyMail výsledky pokusu odhalili značné zlepšenie nálady pri väčšine účastníkov.
Zaujímavý pokus vedcov
Tím výskumníkov pod vedením Nicholasa Colesa, vedca zo Stanford University v Kalifornii, zozbieral údaje od približne 4-tisíc účastníkov z 19 krajín. Tí boli rozdelení do troch skupín, pričom prvá musela mať pero v ústach a druhú vedci požiadali, aby napodobnila výrazy tváre na fotkách usmievajúcich sa hercov. Posledná mala zdvihnúť kútiky pier tak, aby použila len tvárové svaly. V každej skupine polovica subjektov tiež vykonávala nejakú úlohu pri pohľade na veselé obrázky šteniatok, mačiatok, kvetov či ohňostroja, pričom druhá sa pozerala iba na čiernu obrazovku.
Priaznivé výsledky
Výskumníci sa tiež snažili pred účastníkmi zamaskovať pravý cieľ pokusu. Urobili to pomocou náhodných fyzických a mentálnych úloh, napríklad riešenia jednoduchých matematických príkladov. Po každom dokončenom zadaní mali účastníci testu zhodnotiť úroveň ich šťastia na škále.
Analýza údajov odhalila, že pri subjektoch napodobňujúcich grimasy z fotografií alebo pri účastníkoch so zdvihnutými kútikmi bol zaznamenaný značný nárast úrovne šťastia. U ľudí, ktorí mali pero v ústach, však naopak nedošlo k výraznej zmene nálady. Podľa tímu vedcov to bolo zapríčinené tým, že táto skupina neimitovala výraz podobný úsmevu.
Hlavný autor štúdie Nicholas Coles vysvetlil, že výskum odhalil nové informácie o tom, ako funguje emocionálny zážitok. "Zažívame ich tak často, že sa nepozastavíme nad tým, aká neuveriteľné v skutočnosti sú. Úsmev môže spôsobiť, že sa ľudia budú cítiť šťastní, a zmraštené obočie môže naopak vyvolať hnev. Znamená to, že vedomé prežívanie emócií musí byť aspoň čiastočne prepojené s telesnými vnemami," uviedol.