Nová správa OECD zistila, že plastový odpad sa celosvetovo od roku 2000 viac ako zdvojnásobil, pričom v roku 2019 ľudstvo vyprodukovalo neuveriteľných 353 miliónov ton. Správa taktiež odhalila, že napriek tomuto prudkému nárastu plastového odpadu sa podarilo úspešne recyklovať iba 9 percent, uviedol portál Daily Mail.
Správa s názvom Global Plastics Outlook mala za cieľ prediskutovať medzinárodné opatrenia na zníženie plastového odpadu. Zistilo sa, že spotreba plastov a plastového odpadu za posledných 20 rokov prudko vzrástla.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Asteroid, ktorý vyhubil dinosaury, spadol na Zem na jar. Vedcom k objavu pomohlo nálezisko<<<
Stále vyššie číslo
Ročná spotreba bola v roku 2019 štyrikrát vyššia ako v roku 2000, pričom produkcia sa za ten čas zdvojnásobila a dosiahla 460 miliónov ton. "Takmer dve tretiny plastového odpadu pochádzajú z plastov so životnosťou kratšou ako päť rokov, pričom 40% pochádza z obalov, 12% zo spotrebného tovaru a 11% z odevov a textílií," uviedla správa.
Napriek tomuto nárastu plastového odpadu sa zistilo, že len 15% sa vyzbieralo na recykláciu, pričom z toho len 9% sa skutočne zrecyklovalo a ďalších 6% bolo zlikvidovaných ako zvyšky.
Plasty a voda
Do vodného prostredia uniklo veľa plastov, pričom do oceánov v roku 2019 uniklo 1,7 milióna ton. "Nahromadenie plastov v riekach znamená, že úniky do oceánov budú pokračovať ešte desiatky rokov, aj keď by sa výrazne znížilo nesprávne nakladanie s plastovým odpadom." Na základe zistení výskumníci požadujú väčšie úsilie na zlepšenie odpadového hospodárstva a zvýšenie recyklácie.
Správa OECD prišla krátko po tom, čo The Environmental Investigation Agency vyzvala štáty na celom svete, aby súhlasili so zmluvou OSN, ktorá ich zaviazala k právne záväzným cieľom v boji proti znečisteniu plastmi. V novembri 2021 sa zišla Konferencia zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, aby rozhodla o budúcom programe globálnej klimatickej politiky.
Napriek preukázanému prepojeniu medzi výrobou, používaním plastov a súvisiacimi emisiami skleníkových plynov na konferencií diskusia chýbala a v konečnom glasgowskom klimatickom pakte nakoniec nebola žiadna zmienka o plastoch.