Mali ste niekedy potrebu uhryznúť z lásky svoju polovičku? Toto nutkanie nie je náhodné a súvisí s pozitívnymi emóciami. K problematike poskytla odpovede psychologička Oriana Aragón, ktorá tomuto správaniu dala názov roztomilá agresia, či dimorfný pocit. Portál Vice uviedol, že k prejavom nepatrí len hryzenie partnera, ale aj stískanie šteniatok či štípanie bábätiek.
Nápad dostala pri pozeraní televízie
Aragón so svojím výskumom začala v roku 2012, keď ako postgraduálna študentka pozerala nočnú talkshow. Hostkou vtedy bola herečka Leslie Bibb, ktorá hovorila o príhode, keď uvidela také roztomilé šteniatko, že ho chcela z lásky "kopnúť do hlavy". "Ak by ste ten moment odfotili, boli by ste si istí, že sa správala agresívne, aj keď to tak vôbec nebolo," uviedla psychologička. Toto ovplyvnilo Aragón natoľko, že sa rozhodla preskúmať chovanie, ktoré je na povrchu protikladné k tomu, čo cítime vo vnútri. Vtedy sa zrodil jej výskum dimorfných pocitov a roztomilej agresie.
Prečo to ľudia robia?
Psychologička uviedla, že keď jednotlivci pociťovali silný nával emócií, vyústilo to do takýchto prejavov. Ľuďom to podľa jej slov "pomohlo regulovať ich vlastné pocity. Keď ste so svojou polovičkou a cítite toto silné nutkanie, ktoré chcete nejako vyjadriť, zahryznete sa do svojho partnera a pomôže vám to vyrovnať sa s emóciami," dodala.
Aragón tiež uviedla, že vyjadrovanie roztomilej agresie nie je u ľudí nezvyčajné. "Naozaj je to celkom bežné a čísla sú v rozmedzí 50 až 60 percent," poznamenala odborníčka.
Bez súvislostí môžete mať problém
Psychologička však varuje, že tento druh správania je veľmi závislý od kontextu. To znamená, že aby sa čin považoval za roztomilú agresiu, musí druhá strana vedieť, čo vlastne chcete urobiť. Keď z ničoho nič kopnete nejaké dieťa alebo uhryznete cudzieho človeka, nedá sa to považovať za hravé nutkanie. "Ľudia by nemuseli pochopiť, že niekto tak prejavuje lásku. Mysleli by si, že je ten človek veľmi agresívny," poznamenala.