Gregory Forth, antropológ z University of Alberta, vydal knihu s názvom Between Ape and Human: Anthropologist on the Trail of a Hidden Hominoid. Tam predložil veľmi kontroverznú teóriu: Flores, jeden z ostrovov Malé Sundy, mohol byť domovom raného ľudského druhu známeho ako Homo floresiensis. Títo praľudia sa prirovnávajú k rase hobitov zo série Pán Prsteňov, uviedol portál Unilad.
Niet pochýb o tom, že Homo floresiensis naozaj existoval, pretože v roku 2003 sa na ostrove Flores našli kosti dvojnohého tvora, ktorého antropológovia nedokázali pripísať k žiadnemu druhu. Títo ľudia sú prezývaní hobitmi, pretože boli vysokí asi iba 90 centimetrov, mali väčšie nohy a zručnosti na výrobu nástrojov.
Podľa Fortha, správy o ľudoopoch na ostrove môžu byť v skutočnosti pozorovaniami prastarého ľudského predka, ktorému sa v 21. storočí darilo. Mnohí ľudia však verili, že tento druh už dávno vyhynul. "Jednoducho nevieme, kedy tento druh vyhynul, ale trúfam si povedať, že ani nevieme, či vôbec vyhynul," uviedol. Autor knihy dodal, že existuje možnosť, že tento druh stále v Indonézii žije.
Počas svojej práce na ostrove, ktorá siaha až do roku 1984, Forth zbieral príbehy o humanoidných tvoroch žijúcich v lese. Po objavení Homo floresiensis v roku 2003 si začal spájať súvislosti dohromady. "Počul som o malých stvoreniach podobných ľuďom v regióne zvanom Lio, o ktorých sa hovorilo, že sú stále nažive," poznamenal.
V úryvku zo svojej novej knihy opisuje tvrdenia týkajúce sa mŕtvoly, ktorá nevyzerala ani ako opica, ani ako muž. Mala krátky chvost, svetlé ochlpenie po celom tele a zdalo sa, že zodpovedá popisu Homo floresiensis.
Iní sú však pri tejto teórii skeptickí. John Hawks, paleoantropológ z University of Wisconsin, neverí, že by takáto bytosť prežila v oblasti bez potvrdenia jej existencie. "Flores je ostrov, na ktorom žijú dva milióny ľudí. Predstava, že na tomto ostrove žije predtým nespozorovaný veľký primát je takmer nulová," dodal.