Zábava
photo Foto
video Video
13. júl. 2022 o 08:58
Miloš Audi, boxofficemojo.com

Jurský svet, Sonic či Batman: 10 zatiaľ najziskovejších filmových trhákov tohto roka

placeholder
10, zatiaľ, najziskovejších filmových trhákov tohto roka
Zdroj: twitter.com/hollywoodhandle, twitter.com/cybernabihunter, twitter.com/haizsdirection

Koniec pandémie nespustil len cestovanie do iných krajín, ale aj premiéry dlhoočakávaných filmov, ktoré boli kvôli koronavírusu odložené. Aké filmy zatiaľ patria do rebríčka najziskovejších filmov tohto roka?

Zábava
13. júl. 2022 o 08:58
Jurský svet, Sonic či Batman: 10 zatiaľ najziskovejších filmových trhákov tohto roka

Koniec pandémie nespustil len cestovanie do iných krajín, ale aj premiéry dlhoočakávaných filmov, ktoré boli kvôli koronavírusu odložené. Aké filmy zatiaľ patria do rebríčka najziskovejších filmov tohto roka?

Prvý polrok roka 2022 je za nami a za ten čas sme mohli v kinách vidieť viacero skvostov, ktoré produkciám a štúdiám zarobili obrovské množstvo peňazí. Po pandémii sa s opätovným otvorením kín vrátili aj kvalitné filmové trháky. Najlepší spôsob, ako osláviť filmový rok 2022 je pozrieť si rebríček 10 najziskovejších filmov, ktorý zostavil portál Box Office Mojo.

10. Too Cool to Kill

Celosvetový zárobok: 217 254 604 dolárov

Na 10. mieste sa prekvapivo umiestnil čínsky film s názvom Too Cool to Kill, ktorý prišiel do kín na Čínsky nový rok 1. februára. Táto akčná komédia zarobila počas otváracieho víkendu viac ako 110 miliónov dolárov, čím sa zaradila medzi najlepšie zarábajúce čínske filmy v histórii.

9. Smradi (The Bad Guys)

Celosvetový zárobok: 238 609 000 dolárov

9. miesto obsadil animovaný film Smradi od režiséra Pierra Perifela. Tento animovaný film je založený na úspešnej sérii kníh pre deti od austrálskeho autora Aarona Blabeyho. Film do kín prišiel na konci apríla a môže sa pochváliť talentovaným obsadením vrátane hercov ako je Sam Rockwell či Craig Robinson.

8. Ježko Sonic 2

Celosvetový zárobok: 400 924 000 dolárov

Po úspechu prvého dielu v roku 2020 sa druhá časť tejto rodinnej dobrodružnej komédie opäť stala obrovským hitom. Vo filme znovu zažiaril herec Jim Carrey, ktorý oživil postavu doktora Eggmana. Zaujímavosťou je, že sa tento film stal najziskovejšou adaptáciou videohry všetkých čias.

7. Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora

Celosvetový zárobok: 401 109 523 dolárov

Tretí diel série Fantastické zvery opäť zožal veľký úspech, čo potvrdil aj zárobok počas otváracieho víkendu, ktorý dosiahol výšku viac ako 40 miliónov dolárov. Aj napriek kontroverzii kvôli súdu Johnnyho Deppa mal film vynikajúce ohlasy u fanúšikov aj kritikov. Zažiarili v ňom herci ako Mads Mikkelsen, Ezra Miller, Jude Law či Eddie Redmayne ako hlavná postava Newta Scamandera.

6. Uncharted

Celosvetový zárobok: 401 636 252 dolárov

Séria videohier Uncharted, ktorá siaha až do roku 2007, sa tento rok konečne dočkala svojej filmovej adaptácie. Premiéru filmu, ktorý mal uzrieť svetlo sveta ešte v roku 2020, však odsunula pandémia a nakoniec sa na plátno dostal až vo februári 2022. Hlavných úloh sa ujali herci ako Tom Holland, ktorého môžete poznať z filmov Spider-Man, a Mark Wahlberg, ktorý je známy z filmov Macík.

5. Water Gate Bridge

Celosvetový zárobok: 626 571 280 dolárov

Čínsky filmový priemysel so svojim obrovským trhom vydal tento rok ešte jeden trhák, ktorý zarobil niekoľko stoviek miliónov dolárov. Vojnovým filmom Water Gate Bridge si Čína pripomína 100. výročie Komunistickej strany. V najľudnatejšej krajine sveta zožal obrovský úspech, pričom len počas otváracieho víkendu zarobil 154 miliónov dolárov.

4. Jurský svet: Nadvláda

Celosvetový zárobok: 746 664 000 dolárov

Posledný film v trilógii Jurský svet a celkovo šiesty diel série Jurský park vyšiel ešte len v júni a už dokázal zarobiť takmer 750 miliónov dolárov. To značí, že fanúšikovia dychtivo čakali na koniec ságy. Premiéru tohto filmu však tiež posunula pandémia, ale je zrejmé, že čakanie aj tak ľudí neodradilo.

3. The Batman

Celosvetový zárobok: 770 345 583 dolárov

Na 3. mieste sa umiestnil prvý superhrdinský film v tomto rebríčku s názvom The Batman, v ktorom zažiaril herec Robert Pattinson. Batman patril medzi najočakávanejšie filmy tohto roka, keďže sa kvôli pandémii dvakrát odložila premiéra. Zaujímavosťou je, že sa stal len druhým filmom od začiatku pandémie, ktorý počas otváracieho víkendu zarobil viac ako 100 miliónov dolárov.

2. Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva

Celosvetový zárobok: 947 014 432 dolárov

Do rebríčku sa dostal aj film od štúdia Marvel. Jeho prvý film tohto roka s názvom Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva už v predpredajoch zarobil viac ako 40 miliónov dolárov a jeho zárobok počas dní a týždňov extrémne rástol. Doctor Strange 2 bol ešte pár dní dozadu v rebríčku prvý, ale predbehol ho iný film, ktorý je teraz na prvom mieste.

1. Top Gun: Maverick

Celosvetový zárobok: 1 006 423 000 dolárov

Prvé miesto obsadil Top Gun: Maverick, ktorý nedávno ako prvý film v tomto roku dosiahol hranicu jednej miliardy dolárov v zárobkoch. Top Gun je k tomu iba druhým filmom, ktorému sa podarilo pokoriť túto hranicu od začiatku pandémie, pričom prvýkrát sa to podarilo filmu Spider-Man: No Way Home.

V druhej polovici roka však vyjde ešte viac trhákov, ktoré sa môžu dostať do rebríčka najziskovejších filmov. Favoritmi sú napríklad Elvis, Avatar 2 či ďalšie filmy od štúdia Marvel. Aj keď je teraz veľmi ťažké povedať, ktorý film sa stane najziskovejším na konci roka 2022, je isté, že tento rok bude vo filmovom priemysle veľmi veľká konkurencia.