Vitamín D má množstvo prospešných účinkov, pomáha napríklad pri liečbe nachladnutia či chrípky. Získať ho možno prirodzene zo slnka, vhodné je však dopĺňať ho aj umelo, a to najmä v chladnejších mesiacoch. Poukázala na to farmaceutka Jana Kucková z lekárne v Žiline.
Dôležitý pre naše zdravie
"Slovensko sa zaraďuje k vitamín D-deficitným krajinám, a preto je vhodné vitamín D dopĺňať umelo, zvlášť v zimných mesiacoch," ozrejmila s tým, že najprirodzenejším zdrojom tejto látky je slnečné žiarenie a počas zimy môže jeho hladina v krvi klesnúť až o polovicu.
Vitamín D má dôležitú úlohu v liečbe bolesti svalov, kostí a osteoporózy. Má imunostimulačný a protizápalový účinok, ktorý sa využíva pri poruchách imunitného systému. Zlepšuje a urýchľuje liečbu pri nachladnutí, chrípke a iných infekciách. Nevyhnutný je aj pre normálny vývoj a funkciu mozgu. Používa sa aj na vylepšenie nálady u ľudí trpiacich chronickými psychickými poruchami a dlhodobou únavou. Látka má takisto vplyv na normálnu funkciu pokožky.
Rôzne spôsoby užitia
V doplnkoch výživy je k dispozícii v dvoch formách - D2 a D3. "D3 je živočíšna forma a D2 je rastlinná forma vitamínu D. Môže sa zdať, že vitamíny D2 a D3 sú v nutričných hodnotách rovnaké, ale pri vysokých dávkach je vitamín D2 menej účinný a má kratšiu trvanlivosť," vysvetlila Kucková.
Vitamín D sa vyskytuje na trhu vo forme rybieho oleja, tabliet alebo kapsúl. Výhodou posledného spôsobu je podľa odborníčky obsah olejového nosiča pre lepšie vstrebanie. Pre malé deti sú dostupné kvapky.
Vitamín D je vhodné podávať ľuďom nepohybujúcim sa často na slnku, ale aj deťom približne do predškolského veku. O presnej dávke a nutnosti sa treba poradiť s pediatrom. Naopak, užívať by ho nemali napríklad ľudia so zvýšenou hladinou vápnika v krvi. "Opatrní buďte aj vtedy, ak máte ochorenie pečene a obličiek či močové kamene. Rovnako ak trpíte na nejakú srdcovú chorobu alebo máte ochorenie prištítnych teliesok," priblížila odborníčka.
Upozornila, že napríklad lieky na epilepsiu, protizápalové steroidné lieky či antituberkulotiká, ktoré môžu účinnosť vitamínu D znižovať. Pri užívaní tejto prospešnej látky je takisto dobré vyhnúť sa konzumácii alkoholu.