Počas noci spíte prerušovane a ráno sa cítite unavený a bez energie? Ktoré návyky môžu ničiť váš spánok? Spoločnosť Motion Nutrition z výsledkov výskumu zistila, že len jeden z 10 dospelých ľudí si v noci naozaj dobre odpočinie, uviedol portál New York Post.
Svetlo je dôležité
Náš cyklus spánku a bdenia je diktovaný produkciou kortizolu a melatonínu. "Ak chcete, aby vaše telo produkovalo kvalitný melatonín v noci, musíte sa uistiť, že váš kortizol vrcholí ráno. Efektívnym spúšťačom je v tomto prípade denné svetlo," uviedla odborníčka.
Podľa nej je preto dôležité, aby ste si ráno dopriali prirodzené svetlo a to dokonca skôr, než sa pozriete na obrazovku mobilu či počítača. V opačnom prípade sa budete cítiť unavený a zároveň narušíte prirodzený rytmus tela a správnu tvorbu hormónov.
Málo bielkovín na raňajky
Dobrý nočný spánok je do značnej miery podmienený aj prvou vecou, ktorú si ráno vložíte do úst. Odborníčka namiesto sladkého jedla odporúča pomaly sa uvoľňujúce sacharidy s porciou bielkovín, akými sú napríklad vajcia, orechy alebo jogurt.
Problémom ale môže byť aj nadmerné množstvo inzulínu, ktorý zapríčiňuje poruchy spánku. Preto je dôležité udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi po celý deň.
Intenzívny tréning
Mnoho návštevníkov telocvične si na začiatku dňa zvolí intenzívny tréning alebo kardio. Odborníčka však vraví, že to môže zhoršiť spánok, a to najmä u žien. "Veľa ľudí si myslí, že by ráno mali robiť naozaj intenzívne kardio cvičenia. U mužov to funguje naozaj dobre, ale u žien je to horšie. Pre telo je to veľká záťaž, ktorá ovplyvní aj večerný spánok," uviedla.
Ľuďom s problematickým odpočinkom preto odporúča ranných 20-30 minút rýchlej chôdze, ktorá zvýši srdcovú činnosť a zlepší spánok. K tomu je zároveň možné pripojiť aj nejaké ďalšie silové cviky, pokiaľ sa na to cítite.
Každodenné pitie kávy
Ľudia, ktorí trpia nekvalitným spánkom, ráno automaticky siahnu po káve. To však môže spustiť stresovú reakciu, keďže káva je stimulant.
Aj keď vám tento nápoj pomôže zobudiť sa, môže to viesť aj k narušeniu tvorby prirodzených hormónov. "Dajte si kávu každý deň o 15 minút neskôr a potom si do konca týždňa uvedomíte, že je poludnie a vy ste kávu nepili a v skutočnosti sa necítite vôbec horšie," poradila odborníčka.