Zaujímavosti
photo Foto
video Video
19. máj. 2024 o 08:00
Miloš Audi, iflscience.com

Najdlhšie fungujúca batéria na svete: Prístroj vďaka nej beží takmer dve storočia

placeholder
Najdlhšie fungujúca batéria na svete
Zdroj: reprofoto/youtube.com/@BBCRadioOxford952

Na univerzite v Oxforde je možné nájsť zariadenie s takmer 200-ročnou batériou. Podľa vedcov je takáto dlhá životnosť veľmi prekvapivá, pretože nevedia, čo sa skrýva vo vnútri.

Zaujímavosti
19. máj. 2024 o 08:00
Najdlhšie fungujúca batéria na svete: Prístroj vďaka nej beží takmer dve storočia

Na univerzite v Oxforde je možné nájsť zariadenie s takmer 200-ročnou batériou. Podľa vedcov je takáto dlhá životnosť veľmi prekvapivá, pretože nevedia, čo sa skrýva vo vnútri.

Možno si to mnohí z vás ani neuvedomujú, no k jedným z najdôležitejších vynálezov patria úschovne elektriny, ktoré sú známe aj pod menom batérie. Vďaka nim je totiž možné ovládať každé zariadenie, ktoré k svojmu chodu potrebuje energiu a nie je nepretržite zapojené do siete, vrátane mobilných telefónov či notebookov. Ako informoval portál IFLScience, existuje však batéria, ktorá je funkčná už takmer dve storočia, pričom podľa odborníkov potrvá ešte nejaký čas, kým sa úplne vyšťaví.

Zvonček

Univerzita v anglickom Oxforde ukrýva miestnosť zvanú Clarendonovo laboratórium. V ňom je možné nájsť elektrický zvonček, ktorý má v sebe najdlhšie fungujúcu batériu na svete. Vedci tvrdia, že tento predmet vydáva zvuk v pravidelných intervaloch od roku 1840, čo z neho robí jeden z najdlhšie fungujúcich vedeckých experimentov.

Na univerzitu sa toto unikátne zariadenie dostalo v roku 1840, keď ho kúpil profesor fyziky Robert Walker. Funguje pomocou takzvaných suchých batérií, ktoré sa skladajú z hromady kovových diskov, pričom celý zvonček je zapuzdrený za dvomi vrstvami skla.

Táto technológia sa podobá na predchodcu batérií, ktorú vymyslel taliansky kňaz a fyzik Giuseppe Zamboni v roku 1812. Pozostávala z približne 2 000 párov kotúčov cínovej fólie nalepených na papier impregnovaný síranom zinočnatým a potiahnutý oxidom manganičitým.

Prečo zariadenie funguje tak dlho?

Odborníci tvrdia, že existuje množstvo dôvodov, prečo zvonček funguje tak dlho. Jedným z nich je, že nevyžaduje veľa energie na chod a ani ju nestráca. "Keď sa pohybuje dopredu a dozadu, malý olovený predmet sa dotkne dvoch zvončekov na oboch stranách. Tým sa neustále nabíja a vybíja. Medzi koncami preteká len malé množstvo náboja a jedinou stratou je v podstate odpor vzduchu," vysvetlil doktor Robert Taylor.

Batérie v Oxforde majú podobne ako Zamboniho vynález vonkajší povlak, ktorý je považovaný za síru, vďaka čomu vyzerá skôr ako sviečka. Vedci však túto teóriu nedokázali potvrdiť, pretože na odhalenie odpovede by museli celé zariadenie rozbiť. Nemôžeme teda s istotou vedieť, čo sa v ňom nachádza, a kvôli tomu nevieme ani zistiť, ako neznáme látky prispievajú k životnosti batérie.

Kedy by toto zariadenie malo prestať fungovať? Vedci predpokladajú, že hoci má zvonček pôsobivú životnosť, pravdepodobne nadobro zastaví už onedlho. "Podľa nás bude pokračovať asi ďalších päť alebo 10 rokov. Všimli sme si totiž, že sa za posledných 40 rokov výrazne spomalil. Dôvodom, prečo sa zastaví, bude ten, že mu jednoducho dôjde energia. Všetky batérie sa nakoniec vybijú," doplnil Taylor.