Zaujímavosti
photo Foto
video Video
22. nov. 2023 o 09:27
Miloš Audi, sciencealert.com

Objavili 3 000 rokov staré stratené písmo. Ukrývalo sa v ruinách hlavného mesta obávanej ríše

placeholder
Vedci objavili 3 000 rokov staré písmo.
Zdroj: twitter.com/arkeolojihaber, twitter.com/mbaslar

Archeológovia našli v ruinách starovekého mesta Hattusa hlinené tabuľky, na ktorých sa ukrývalo neznáme písmo. Ukázalo sa, že ide o jazyk kmeňa Kalašma, ktorý žil na území Chetitskej ríše.

Zaujímavosti
22. nov. 2023 o 09:27
Objavili 3 000 rokov staré stratené písmo. Ukrývalo sa v ruinách hlavného mesta obávanej ríše

Archeológovia našli v ruinách starovekého mesta Hattusa hlinené tabuľky, na ktorých sa ukrývalo neznáme písmo. Ukázalo sa, že ide o jazyk kmeňa Kalašma, ktorý žil na území Chetitskej ríše.

Hoci od zániku mnohých starovekých civilizácií prešli už tisíce rokov, niekedy sa vedcom ešte podarí nájsť písmo, ktoré nebolo nikdy zdokumentované. Nedávno sa niečo podobné pošťastilo archeológom v Turecku, kde objavili text na hlinených tabuľkách. Ako informoval portál Science Alert, aj keď nikto zatiaľ nevie, čo tieto artefakty uvádzajú, zdá sa, že ide o dávno stratené písmo spred viac ako 3 000 rokov.

Tisícročia stratené písmo

Impozantný objav sa vedcom podaril v nálezisku Hattusa, ktoré leží pri tureckej obci Boğazköy. Potvrdili, že text sa nepodobá žiadnemu inému starovekému písanému jazyku, ktorý sa nachádza na Blízkom východe. Po prvotnej analýze však poznamenali, že môže mať spoločné korene s inými indoeurópskymi jazykmi.

Záhadné písmo sa podľa vedcov začína na konci rituálneho textu napísaného v chetitčine, najstaršom známom indoeurópskom jazyku. V úvode sa pritom spomína nasledujúca veta: "Odteraz čítajte v jazyku krajiny Kalašma." Predpokladá sa, že Kalašma odkazuje na organizovanú spoločnosť z doby bronzovej, ktorá pravdepodobne sídlila na severozápadnom okraji Chetitskej ríše v starovekej Malej Ázii.

Podľa Andreasa Schachnera, vedúceho archeologických vykopávok, boli hlinené tabuľky v pozoruhodne dobrom stave. Vedec dodal, že podobných artefaktov našli viac ako 25-tisíc. Medzi nimi boli aj útržky z archívu kráľovských zmlúv, politických nariadení či právnych a náboženských textov. Zatiaľ čo väčšina z týchto tabuliek bola napísaná v chetitskom klinovom písme, odborníci našli aj rôzne iné jazyky. Predpokladá sa, že pochádzajú z viacerých etnických skupín Chetitskej ríši.

Plán na zachovanie jednoty ríše

Objav nového písma však podľa archeológov nie je veľmi prekvapujúci. "Chetiti mali jedinečný záujem o zaznamenávanie rituálov v cudzích jazykoch," vysvetlil Schwemer. Dôvodom je, že táto obrovská civilizácia neustále dobývala územia medzi Čiernym a Stredozemným morom, a preto sa snažila priviesť poddaných do ríše pomocou ich domorodého náboženstva a písma. "Impérium pravdepodobne dúfalo, že takýmto prejavom úcty získa rešpekt obyvateľstva počas svojej expanzie," dodal vedúci archeológ.

Podľa starovekého historika Tülina Cengiza sa v kráľovských archívoch Hattusy spomínajú božstvá uctievané až v ďalekej Sýrii a Mezopotámii. "Prijatie takýchto rozhodnutí naznačuje existenciu obrovskej tolerancie," uviedol historik.

Bohužiaľ, v súčasnosti zatiaľ neexistujú dostupné fotografie novoobjavených tabuliek s kalašmajskými spismi. Dôvodom je, že odborníci sa ich stále snažia preložiť. Schwemer a jeho kolegovia však dúfajú, že svoje výsledky spolu s obrázkami objavu zverejnia už v roku 2024.