Rodiny dvoch mladých dievčat, ktoré údajne zomreli kvôli šíriacemu sa trendu na sociálnej sieti TikTok, zažalovali platformu a tvrdia, že za smrť ich detí sú zodpovedné nebezpečné algoritmy, ktoré TikTok podsúva používateľom, informuje portál TheGuardian.
Dievča najprv malo modriny na krku
Dievčatá zomreli v roku 2021, keď akceptovali výzvu, pri ktorej sa mali dusiť dovtedy, kým neodpadnú. Rodičov nebohých dievčat zastupuje organizácia Social Media Victims Law Center a vo vyhlásení uvádza, že nebezpečný algoritmus platformy úmyselne a opakovane vložil videá s touto výzvou do informačných kanálov detí, čím ich motivoval zúčastniť sa trendu, ktorý ich nakoniec pripravil o život.
"TikTok sa musí zodpovedať za to, že týmto dvom mladým dievčatám prinášal smrtiaci obsah,“ povedal Matthew Bergman, právny zástupca SMVLC. "TikTok investoval miliardy dolárov do dizajnu, ktorý podsúva nebezpečný obsah, a o ktorom sám vie, že je nebezpečný a môže viesť k smrti jeho používateľov," dodal.
Osemročnú Lalani Eriku Renee Walton z Texasu rodina opísala ako veľmi milé a priateľské dievča, ktoré milovalo obliekať sa ako princezná a rado sa hralo sa s make-upom. Zomrela 15. júla 2021 v dôsledku napodobňovania spomínanej tiktokovej výzvy.
"Lalani dostala telefón na svoje ôsme narodeniny v apríli 2021 a veľmi rýchlo sa stala závislou od sledovania videí na TikToku," uvádza sa v sťažnosti. Často uverejňovala videá, v ktorých spievala a tancovala, v nádeji, že sa stane slávnou. V júli si jej rodina začali všímať modriny na jej krku. Tvrdila však, že šlo o nehodu.
V deň svojej smrti bolo dievča na rodinnom výlete a hodiny strávilo sledovaním videí vrátane príspevkov s výzvou. "Verila, že ak zverejní video, na ktorom urobí túto výzvu, stane sa slávnou. Preto sa rozhodla, že to skúsi. Lalani mala len osem rokov a nechápala, k čomu ju sociálna sieť nabáda," znejú ďalšie vety v žalobe.
TikTok vraj myslí len na zisky
Ďalšou obeťou je deväťročná Arriani Jaileen Arroyo z Wisconsinu. Tej rodičia dali telefón, keď mala sedem rokov. Postupne sa stala posadnutou zverejňovaním videí, v ktorých tancovala a taktiež bola závislou od aplikácie. Minulý rok s ňou rodina diskutovala o incidente mladej dievčiny, ktorá zomrela v dôsledku akceptovania výzvy. Arriani rodinu uistila, že sa nikdy nezúčastní na podobných trendoch.
26. februára ju však našiel bez známok života jej päťročný brat. Rýchlo ju previezli do miestnej nemocnice, no lekárom sa ju nepodarilo oživiť. "TikTok nepochybne vedel, že cez aplikáciu sa šírila smrteľná výzva s názvom Blackout Challenge a že ich algoritmus kŕmil touto výzvou deti vrátane tých, ktoré zomreli," uvádza sa v sťažnosti.
Žaloba uvádza množstvo sťažností na giganta vrátane toho, že jeho algoritmus propaguje škodlivý obsah, povoľuje aplikáciu neplnoletým používateľom a nevaruje ani ich zákonných zástupcov pred návykovou povahou aplikácie.
Spoločnosť bola v minulosti viackrát kritizovaná za to, že umožňuje šírenie nebezpečných výziev. V rámci jednej z nich mali ľudia na seba naskladať prepravky na mlieko a liezť po nich. To mnohým spôsobilo vykĺbenie ramien či poranenia miechy. V roku 2020 zomrelo 15-ročné dievča po účasti na výzve s názvom Benadryl. Ľudia mali užívať veľké množstvo antihistaminík v snahe vyvolať halucinogénne účinky.
Advokáti žalujúcich rodín sa zhodujú na tom, že TikTok vedome umožnil, aby sa takýto obsah šíril na platforme, pretože to zvyšuje interakcie, počet nových používateľov a v konečnom dôsledku aj zisk. "TikTok uprednostnil väčšie firemné zisky pred zdravím a bezpečnosťou svojich používateľov a konkrétne pred zdravím a bezpečnosťou zraniteľných detí, o ktorých vedel alebo mal vedieť, že aktívne používajú jeho produkt,“ uviedli.