Podľa novej štúdie má model s názvom 'life2vec' 78-percentnú mieru presnosti, čo z neho robí mimoriadne efektívny nástroj. Na rozdiel od iných modelov funguje ako chatbot, ktorý využíva detaily zo života človeka na predpovedanie toho, čo ho čaká a neminie. Vytvorili ho vedci z Dánska a USA. Ako uvádza portál DailyMail, algoritmus strojového učenia trénovali na obrovskom súbore údajov zozbieraných z Dánska, ktoré im poskytli najrôznejšie informácie o viac ako 6 miliónoch ľudí.
Komu hrozí predčasná smrť?
Experti brali do úvahy premenné ako príjem, povolanie, miesto bydliska, zranenia a históriu tehotenstva. Konečným výsledkom bol model, ktorý dokáže spracovať jednoduchý jazyk a generovať predpovede o pravdepodobnosti predčasného úmrtia človeka alebo jeho plat počas celého života. Predčasná smrť podľa dát hrozí napríklad ľuďom s duševným ochorením. Dlhšie naopak žijú osoby s vyšším príjmom, ako aj tí, ktorí majú v práci pozíciu lídra. Model bol trénovaný na údajoch od roku 2008 až do roku 2016.
Na základe dát populácie správne predpovedal, kto zomrel do roku 2020, a to vo viac ako v troch štvrtinách prípadov. Vedúci výskumník Sune Lehmann uviedol, že kvôli ochrane osobných údajov program nie je dostupný pre verejnosť. "Aktívne pracujeme na spôsoboch, ako otvorenejšie zdieľať niektoré z výsledkov, no vyžaduje si to ďalší výskum. Ten treba realizovať s ohľadom na súkromie ľudí zapojených do štúdie," uviedol. Aj keď bude model dostupný pre verejnosť, dánske zákony na ochranu súkromia by zakázali používanie systému na rozhodovanie o jednotlivcoch (vytváranie poistných zmlúv či na nábor zamestnancov).
Podobne ako ChatGPT (či iné jazykové modely) bol systém trénovaný na základe existujúcich údajov zo života ľudí, ktoré boli napísané ako séria viet. Je však nutné poznamenať, že všetky údaje pochádzajú z Dánska, čo znamená, že predpovede nemusia platiť pre ľudí žijúcich v iných častiach sveta.
"Model otvára pozitívne i negatívne perspektívy na diskusiu a politické riešenie. Podobné technológie na predpovedanie životných udalostí a ľudského správania sa už dnes používajú v rámci technologických spoločností. Tie sledujú naše správanie na sociálnych sieťach, veľmi presne nás profilujú a pomocou týchto profilov predpovedajú naše správanie a vplývajú naň," uzavrel expert.