Stádo byvolov potulujúcich sa po vyprahnutej krajine či farmár a jeho kravy, ktoré sa brodia cez vodu vyplavenú z riek počas povodní. Aj tieto fotografie sa objavili medzi víťaznými snímkami prestížnej súťaže Environmental Photographer of the Year 2023. Ako informoval portál CNN, mnohí z účastníkov ukázali hrozné podmienky, ktoré vytvorili samotní ľudia, či regióny vážne ohrozené klimatickými zmenami.
Krajiny čeliace klimatickým zmenám
Tento rok sa uskutočnil už 16. ročník fotografickej súťaže Environmental Photographer of the Year, ktorú organizuje platforma WaterBear a charita Chartered Institution of Water and Environmental Management. V partnerstve so spoločnosťou Nikon súťaž aj v roku 2023 prilákala tisíce príspevkov, a to z viac ako 159 krajín. Medzi finalistov sa však zaradilo len niečo cez 50 fotografií, z ktorých porota vybrala víťazov 6 kategórií.
Ako uviedol Sam Sutaria, generálny riaditeľ spoločnosti WaterBear, tohtoročná edícia bola plná príspevkov z regiónov, ktoré sú vážne ohrozené zmenou klímy, ako je napríklad India, Západné Bengálsko, Antarktída či Argentína. "Dokazuje to, že fotografi používajú svoje zariadenia ako katalyzátory zmeny. Zvyšujú povedomie tým, že ukazujú naliehavé problémy, ktorým denne čelia," vysvetlil.
Ukázalo sa však, že v súťaži dominovala jedna krajina, a tou bol Bangladéš. Fotografie z tohto ázijského štátu totiž zvíťazili až v troch zo šiestich kategórií. Podľa Sutariu to bolo spôsobené nielen problémami s klímou, ale aj spoločenskými udalosťami. "Bangladéš je miestom, kde kríza nie je abstraktným pojmom, ale krutou a bezprostrednou realitou. S častými záplavami, stúpajúcou hladinou morí a extrémnymi poveternostnými podmienkami niet divu, že sa fotografi zapájajú do dokumentovania týchto udalostí," poznamenal.
Zmena správania
Jednou z víťazných fotografií z Bangladéša bol aj záber mosta z dronu v hlavnom meste Dháka. Autor Jahid Apu zachytil stavbu obklopenú plastovým odpadom, pričom tento výtvor zvíťazil v kategórii "vízia budúcnosti". Fotograf uviedol, že snímkou chce zvýšiť povedomie o vplyvoch znečistenia.
Apu tiež dúfa, že keď ľudia uvidia jeho fotografiu, možno si uvedomia následky nadmernej tvorby odpadu a zmenia svoje správanie. "Nie som na túto snímku hrdý, pretože množstvo ľudí sa na ňu pozrie a povie 'páni, aká pekná fotka', a potom opäť pôjde riešiť svoje veci. Pre mňa je úspech dosiahnutý vtedy, keď zmením správanie človeka, alebo keď za mnou niekto príde, aby mi povedal, čo mu fotografia pripomína," poznamenal autor.
Sutaria verí, že víťazné snímky z tohtoročnej súťaže budú viesť k posunu environmentálnej fotografie, od jednoduchého zobrazovania prírody ako nedotknutého raja až k snímkam, ktoré nesú posolstvo ochrany. "Ukazujú všetko v celej svojej surovej zraniteľnej podobe a vyzývajú nás, aby sme to chránili," ozrejmil.