Múr bol postavený pozdĺž severných hraníc starovekých čínskych štátov a cisárskej Číny ako ochrana pred rôznymi nomádskymi skupinami z euroázijskej stepi. Niekoľko múrov bolo postavených už v 7. storočí pred Kristom. Keď Qin Shi Huang prevzal moc nad susednými kniežatstvami a odštartoval dynastiu Qin, začal stavať 5 000 kilometrov dlhú stenu, aby ochránil svoje územie, uvádza portál Express.
Otvory využívali skauti
Ďalšie dynastie pokračovali v práci a postavili vyše 21 000 kilometrov dlhý múr. Odborníci pred pár rokmi urobili obrovský prelom po tom, ako preštudovali najznámejšie časti múru, ktorý bol postavený dynastiou Ming. Archeológ Allan Maca uviedol, že v časoch vládnutia tejto dynastie bol domovom kmeňov kočovných jazdcov. Tí totiž útočili na Čínu a drancovali ju po stáročia. Múr bol postavený preto, aby sa ich plány nenaplnili. V súčasnosti čínski experti využívajú vedu a technológie na odhalenie najväčších tajomstiev tohto kolosu. Pracujú s údajmi z dronov na vytvorenie 3D modelu celej steny dynastie Ming a ide o najkompletnejší sken, o aký sa kedy vedci pokúsili.
Docent Li Zhe naskenoval 2-tisíc kilometrov stien, vďaka čomu odhalil viac ako 50 záhadných otvorov. Odborníci zistili, že ich používali skauti vyslaní na špehovanie nepriateľa, no jeden z nich ich ale zmiatol. "Tento nový objav je úplne odlišný od všetkých ostatných nájdených otvorov. Mohol totiž pôsobiť ako poistka pre spustenie náhleho útoku. Rozbitie tenkej vrstvy tehál umožnilo mingským silám prepadnúť nepriateľa," uviedol Maca. Odborníci dovtedy nemali ani len tušenie, že tieto skryté tunely existujú a podľa ich slov ide o neuveriteľný nález.
"Tmavé dvere, skryté dvere - niekto by ich nazval tajnými dverami. Zdá sa, že boli pôvodne zapečatené tehlami. Vojaci vnútri následne mohli prelomiť ich povrch a vyjsť von, aby zaútočili," dodal Li Zhe. Veľký múr mal predovšetkým obranné účely, ale využíval sa aj pri hraničných kontrolách, v rámci ktorých bolo uvalené clo na tovar prepravovaný po Hodvábnej ceste. Ďalším účelom bola regulácia alebo podpora obchodu, ako aj kontrola prisťahovalectva a emigrácie. Obranné vlastnosti Veľkého čínskeho múru boli posilnené výstavbou strážnych veží.
Dnes je tento obranný systém všeobecne uznávaný za jeden z najpôsobivejších architektonických počinov v histórii. Známe sú najmä úseky Veľkého čínskeho múru v okolí Pekingu, ktoré sú často renovované a sú obľúbenou turistickou atrakciou.