Nová štúdia vedcov a domorodých organizácií priniesla prekvapivé výsledky. Ničenie prírody v niektorých častiach Amazónie dosiahlo bod zlomu. Podľa spravodajského portálu The Guardian za to môže nadmerné odlesňovanie, ktoré spôsobilo to, že v oblasti existuje už len 74 percent pôvodného Amazonského pralesa. Veľká časť ťažby sa pritom vykonáva nezákonne.
Obrovský výskum
"Bod zlomu nie je scenár budúcnosti ale skôr štádium, ktoré už v niektorých oblastiach regiónu nastalo. Až 90 percent všetkého odlesňovania a degradácie prebieha v Brazílii a v Bolívii. Výsledkom je to, že v oboch krajinách už začala savanizácia (zmena biómu)," uvádza správa vedcov, ktorí spolupracovali s koordinátormi domorodých organizácií v povodí Amazonky.
Spoločne vypracovali štúdiu s názvom Amazonia Against the Clock. Práca patrí k najväčším v histórii, pretože pokrýva všetkých deväť krajín, na ktorých sa prales rozprestiera.
Les sa stráca
Z pôvodného lesa zostalo už len 74 percent, pričom cieľom vedcov je tento podiel zvýšiť na 80 percent. K tomu by podľa výskumníkov mohli pomôcť opatrenia, ktoré by ochránili les a obnovili znehodnotenú pôdu. "Je to ťažké, ale uskutočniteľné. Všetko závisí od zapojenia domorodých komunít a ľudí, ktorí žijú v lese," povedala ekvádorská vedkyňa Alicia Guzmán. Podľa nej je potrebné dať pôdu do správy domorodých skupín, poskytnúť jej štátnu ochranu a odstrániť právne medzery, ktoré umožňujú ťažbu.
Prales musí prekonať aj iné prekážky
Okrem ťažby dreva predstavuje hrozbu aj ropa. Až 9,4-percenta Amazonky pokrývajú ropné bloky a 43 percent z nich sa nachádza v chránených oblastiach a na domorodej pôde. Ohrozené sú pritom štáty ako Ekvádor, Peru, Bolívia či Kolumbia.
Ešte väčšie obavy prináša poľnohospodárstvo, ktoré je zodpovedné až za 84 percent odlesňovania. Správa vedcov uvádza, že množstvo pôdy, ktoré toto odvetvie používa, sa od roku 1985 strojnásobilo. Najväčším vinníkom je Brazília, ktorá patrí k hlavným svetovým vývozcom potravín ako je sója, hovädzie mäso či obilniny.
Výskumníci však našli riešenie, ktoré by mohlo pomôcť. Odporúčajú väčšiu spoluprácu medzi vládami v regióne a súkromnými investičnými spoločnosťami, ktoré vlastnia veľkú časť dlhu amazonských národov.
Latinská Amerika patrí k najzadlženejším lokalitám v rozvojovom svete a odpísanie tohto dlhu by zachránilo celý prales. "Majú pred sebou jedinečnú príležitosť odpustiť existujúcu dlžobu výmenou za ukončenie priemyselnej ťažby a podporenie ochrany v kľúčových lokalitách a chránených oblastiach," uvádza správa.