Desať najbohatších ľudí na svete dokázalo hodnotu svojho majetku od marca 2020 do októbra 2021 zdvojnásobiť. Podľa charitatívnej organizácie Oxfam počas tohto obdobia pribudlo 163 miliónov ľudí žijúcich pod hranicou chudoby. Ďalej tiež uvádza, že do roku 2030 bude na svete 3,3 miliardy ľudí, ktorí budú žiť z menšieho denného rozpočtu ako 5,5 dolára, píše portál The Guardian.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Študent sa omylom stal milionárom. Zbierku selfíčok z 5 rokov zo srandy premenil na NFT<<<
Musk zaznamenal nárast 1-tisíc percent
Musk počas prvých 20 mesiacov pandémie dokázal svoj majetok zväčšiť 10-násobne až na 294 miliárd dolárov. Zaznamenal tak nárasť o viac ako 1-tisíc percent.
Darilo sa však aj jeho technologickým rivalom. Jeff Bezos zaznamenal 67-percentný nárast na 206 miliárd dolárov. Mark Zuckerberg svoj majetok zdvojnásobil na 118 miliárd. Bill Gates zveľadil hodnotu svojho majetku o 31 percent na 137 miliárd dolárov.
99-percentná daň?
V správe s názvom Inequality Kills (Nerovnosť zabíja) charita vyzvala vlády, aby začali vyberať daň z bohatstva a kapitálu. Oxfam uvádza, že jednorazová 99-percentná daň z bohatstva desiatky najbohatších ľudí by dokázala zaplatiť očkovanie pre všetkých ľudí na svete.
Vyzbieraná suma by mohla byť použitá na boj proti klimatickým zmenám, poskytnutie univerzálnej zdravotnej starostlivosti, sociálnej ochrany či vyriešenie problému násilia na základe rodovej nerovnosti v 80 krajinách. Aj po 99-percentnom odvode by na tom desiati najbohatší ľudia boli o 8 miliárd dolárov lepšie ako pred začiatkom pandémie.
Desať ľudí má dokopy 1,5 bilióna dolárov
Ako uvádza Ofxam v závere správy, desiatka najbohatších ľudí vlastní toľko isto majetku ako 40 percent najchudobnejších ľudí sveta, čiže asi 3,1 miliardy ľudí. Všetci desiati dokopy majú 1,5 bilióna dolárov a keby každý deň každý z nich minul 1 milión dolárov, trvalo by im 414 rokov, kým by minuli úplne všetky peniaze.