Pokiaľ ľudia chodia do práce peši a nevezú sa v MHD či dokonca v aute, výrazne tým znižujú riziko infarktu a mŕtvice. Vyplýva to z nového výskumu epidemiológov z Východofínskej univerzity. Chôdza trvajúca 45 minút (alebo teda niečo málo cez 20 minút jedným smerom) zlepšuje kardiovaskulárne zdravie pracujúcich.
Už 15 minút robí rozdiel
Fínsky vedci zistili, že ľudia, ktorí kráčajú do práce aspoň 20 minút denne, majú oveľa nižšiu hladinu C-reaktívneho proteínu. Majú teda nižšie CRP, ktoré sa meria ako ukazovateľ zápalu v tele.
Z ich analýzy vyplýva, že už 15-minútové pešie dochádzanie pracujúcich do zamestnania a naspäť domov (7,5 minút tam a 7,5 minút späť) súvisí so znížením hladiny CRP v krvi o 7 % v porovnaní s tými, ktorí sa tam odviezli. Avšak chôdza trvajúca 45 minút (vyše 20 jedným smerom) u ľudí znižuje hladinu CRP takmer až o 18 %. Takýto výsledok môže mať značný vplyv na zdravie srdca a ciev.
"Štyridsaťpäť minút kráčania denne sa spája s nižšou úrovňou zápalov. Podpora aktívnych spôsobov prepravy by tak mohla viesť k zdravotným prínosom na úrovni celej populácie," uvádza vedec z Východofínskej univerzity.
Treba však opätovne zdôrazniť, že výskum prebiehal v tejto severskej krajine, kde je vo všeobecnosti čistý vzduch. Kráčanie po veľmi znečistenom meste by tak nemuselo priniesť rovnaké benefity, pretože vdychovanie exhalátov naopak srdcu a cievam škodí.