15. aug. 2023 o 09:30
Pelikan, obkec.sk

Taliansky Neapol - rodisko pizze, kde je náboženstvom futbal. Teraz už od 50 eur z Viedne

placeholder
Neapol je vstupnou bránou na objavovanie prímorských krás Talianska.
Zdroj: Shutterstock

Pestrý, rušný, miestami i chaotický, no plný života a farieb. Ulicami sa nesie vôňa pizze a futbalom tu žijete, aj keď nie ste fanúšikom. Taký je Neapol, tretie najväčšie mesto Talianska.

Cestovanie
15. aug. 2023 o 09:30
Taliansky Neapol - rodisko pizze, kde je náboženstvom futbal. Teraz už od 50 eur z Viedne

Pestrý, rušný, miestami i chaotický, no plný života a farieb. Ulicami sa nesie vôňa pizze a futbalom tu žijete, aj keď nie ste fanúšikom. Taký je Neapol, tretie najväčšie mesto Talianska.

História mesta siaha až do druhého tisícročia pred naším letopočtom a je baštou umenia i architektúry. Napriek tomu Neapol často zatieňuje jeho zlá povesť. Báť sa ho však treba len v prípade, že ste miestny drogový díler či člen mafie. Neapol navyše zažíva akési obdobie renesancie, zbavuje sa svojej zlej povesti a láka na autentickú atmosféru, bohatú históriu či chutné reštaurácie.

Navyše z Neapolu sa dovolenkári presúvajú na najobľúbenejšie prímorské miesta Talianska a je tak aj vstupnou bránou na pobrežie Amalfi či obľúbené termálne pramene na ostrove Ischia. Do Neapolu poletia dovolenkári aktuálne od približne 50 eur z Viedne.

Letenky do Neapolu

custom-css-url="cdn.pelikan.sk/widgets/obkec/calendar-widget/external.css"

História na každom rohu

Mesto, ktoré je nepretržite obývané od roku 1000 pred naším letopočtom, nesklame žiadneho milovníka histórie. Neapol je plný hradov a zámkov. Najvýraznejším z nich je hrad Castel dell'Ovo nachádzajúci sa na malinkom ostrove Megaride. Jeho názov je odvodený od talianskeho slova ovo, teda vajce. Prečo? Hradná legenda hovorí, že rímsky básnik Vergílius údajne ukryl v jeho základoch vajce. Keď sa rozbije, Neapol postihne katastrofa.

Najznámejším hradom v Neapole je Castel dell'Ovo.
Najznámejším hradom v Neapole je Castel dell'Ovo.
Zdroj: Shutterstock

Žiadnou katastrofou, ba naopak, je námestie Piazza del Plebiscito, ktoré bolo plánované na počesť Napoleona. Po jeho vyhnaní na ostrov svätej Heleny sa od zámeru upustilo. Nakoniec bolo námestie v roku 1860 premenované na počesť referenda, na základe ktorého vzniklo Talianske kráľovstvo. V blízkosti námestia sa nachádza aj niekoľko ďalších pamiatok. Zastávku si zaslúži napríklad Bazilika svätého Františka z Pauly.

Pútavými sú aj podzemné pamiatky. Tunely, cisterny a katakomby, ktoré sa nachádzajú pod historickým centrom Neapola, sú svedkami takmer 3 000 rokov ľudskej histórie. Vyhraďte si čas na aj prehliadku Napoli Sotterranea, teda neapolského podzemia, a preskúmajte tam grécky akvadukt, úkryt z čias druhej svetovej vojny či podzemnú záhradu. Ak vám tento zážitok nestačí, navštívte katakomby San Gennaro – labyrint výklenkov, v ktorom sa kedysi nachádzali tisícky ľudských pozostatkov.

Námestie Piazza del Plebiscito
Námestie Piazza del Plebiscito
Zdroj: Shutterstock

Z nafukovačky rovno do kotla SSC

Nie každému je po chuti celodenné behanie po pamiatkach. Pre nich si Neapol pripravil aj pohodovejšiu aktivitu v podobe vylihovania na pláži. V meste sa nachádza množstvo zaujímavých pláží, od tých skrytých v lone prírody až po tie rušnejšie s množstvom služieb a vodných športov.

Pláž Gaiola je jednou z najkrajších. Odporúčaním je však navštíviť ju čo najskôr a chytiť si tie najlepšie miesta. Rovnako dobrou voľbou sú aj pláže Miseno a Miliscola. Nachádza sa pri nich množstvo podnikov, kde sa môžete osviežiť kokteilom a doplniť energiu chutným jedlom.

Čistotou vody valcuje pláž Marechiaro. Nie, nie je pomenovaná podľa Mareka Hamšíka, napriek tomu, že Neapolčania takto oslovovali nášho futbalistu. Názov pláže by sa dal preložiť ako priezračné more, čo odkazuje na jej krištáľovú vodu. Miestnych obyvateľov užívajúcich si letné večery stretnete iba kúsok odtiaľto, a to na súkromnej pláži Il Gabbiano a Marechiaro, ktorá je jedným z najromantickejších miest v Neapole.

No a po dni strávenom pri mori je čas na futbal. Neapolčania žijú futbalom a hráčov uctievajú ako bohov. Svoje o tom vie Stano Lobotka či Marek Hamšík, ktorý bol viac ako dekádu kľúčovou súčasťou Partenopei. Pre skutočne autentický zážitok tak nemožno vynechať domáci zápas SSC Neapol.

Z Neapolu vidieť aj na slávnu sopku Vezuv.
Z Neapolu vidieť aj na slávnu sopku Vezuv.
Zdroj: Shutterstock

Nedeľa bez rezňa

Láska ide cez žalúdok, inak tomu nie je ani v rodisku pizze. Bohatá história mesta sa odrazila aj v gastronómii, ktorá sa v časoch starovekých Grékov a Rimanov, či počas francúzskej a španielskej nadvlády, obohatila o rôzne špeciality.

Bezpochyby najznámejšou pochúťkou je pizza - špeciálne Margherita. Legenda vraví, že ju v roku 1889 vynašiel Raffaele Esposito, šéfkuchár pizzerie Brandi. Vytvorená bola na počesť zjednotenia Talianska. Jej tri hlavné prísady - bazalka, mozzarella a paradajky, predstavujú zelenú, bielu a červenú farbu talianskej vlajky. Dnes už jeden z vôbec najobľúbenejších pokrmov sa Raffaele rozhodol pomenovať podľa talianskej kráľovnej Margherite Savojskej.

Ďalšou miestnou špecialitou je ragú. Tak, ako patrí rezeň k nedeľnému obedu Slovákov, tak patrí ragú k nedeľnému obedu Neapolčanov. Na rozdiel od iných národných ragú má to neapolské svoj unikátny recept, ktorý z neho robí skutočné majstrovské dielo tradičnej kuchyne. Ide o dokonalú kombináciu paradajok a mäsa, ktoré sa na pomalom ohni premiešajú a spoja do posvätnej a nerozpustnej omáčky, ktorá v tradičnú neapolskú nedeľu nikdy nesklame.

Pizza Margherita uzrela svetlo sveta v Neapole pred viac ako sto rokmi.
Pizza Margherita uzrela svetlo sveta v Neapole pred viac ako sto rokmi.
Zdroj: Shutterstock

Kam ďalej?

Neapol je tiež výbornou základňou, z ktorej možno preskúmať dychberúce okolie. Obľúbeným výletom je návšteva archeologického náleziska Pompeje, ktoré bolo kedysi živým mestom. V roku 79 však po výbuchu sopky Vezuv ľahlo popolom a ten zakonzervoval podobu mesta.

Ďalšou obľúbenou lokalitou je neďaleké pobrežie Amalfi. Rozprávkové pobrežie si získalo srdcia dovolenkárov farebnými dedinkami, ktoré vyrástli na strmých svahoch a tiahnu sa takmer priamo do modrých vôd Stredozemného mora.

Z Neapola sa krátkou plavbou možno dostať aj k najkrajším talianskym ostrovom. Na skok je to na Ischiu, ktorá je známa čarovnými mestečkami, hornatou krajinou, krásnymi plážami aj termálnymi prameňmi. Ešte bližšie je roztomilý rybársky ostrov Procida hýriaci tradičnými farebnými domčekmi. Pozornosti by nemala uniknúť ani perla Tyrhenského mora – ostrov Capri.

Ostrov Capri je prezývaný aj ako perla Tyrhenskeho mora.
Ostrov Capri je prezývaný aj ako perla Tyrhenskeho mora.
Zdroj: Shutterstock