Prebiehajúce klimatické zmeny v budúcnosti spôsobia, že tisíce vírusov sa prenesie zo zvierat na ľudí. Na tomto sa zhodujú odborníci z Georgetown University vo Washingtone, ktorí v najnovšej štúdii ľudí varujú, že v nadchádzajúcom desaťročí by ľudstvo malo čeliť tisíckam nových chorôb, a to všetko kvôli zmenám klímy, uvádza portál Ladbible.
Zvieratá prenesú svojich parazitov do nových oblastí
Podľa štúdie sa medzidruhový prenos vírusov dramaticky zvýši v oblastiach ako Ázia a Afrika. Výskum bol publikovaný v časopise Nature, a ak sa teploty do roku 2070 zvýšia čo i len o 2 stupne Celzia, zo zvierat na ľudí sa prenesie najmenej 15 000 nových vírusových infekcií.
Viaceré druhy cicavcov zaznamenajú geografický posun, čo znamená, že kvôli stúpajúcej teplote zmenia miesto svojho žitia. Mnohé z týchto zvierat prenesú svoje parazity do nových oblastí a spustia nový reťazec vírusov.
"Predpokladáme, že niektoré druhy zvierat sa budú združovať vo vysokých nadmorských výškach, v oblastiach s vyššou biodiverzitou a v oblastiach s vysokou hustotou ľudskej populácie, najmä v Ázii a Afrike," píše sa v štúdii. A kto má byť hlavným vinníkom? Netopiere.
"Vzhľadom na to, že netopiere majú jedinečnú schopnosť rozptylu, môžu rozšíriť väčšinu nových vírusov a s najväčšou pravdepodobnosťou budú zdieľať vírusy v blízkosti ľudí, čo samozrejme uľahčí výskyt nových chorôb u ľudí,“ varujú odborníci. Táto štúdia využívala dátové modely medzi cicavcami a vírusmi a okrem nich vytvorila aj simulované scenáre krajiny pre rok 2070 na identifikáciu potenciálnych ohnísk vírusov.
Okrem Ázie a Afriky, pôjde aj o africký región Sahel, Etiópsku vysočinu, Indiu, východnú Čínu, Indonéziu a Filipíny. Odborníci si však myslia, že ohrozené sú nielen tieto regióny, ale v pozore by mal byť celý svet. Tí sa zhodujú na tom, že ľudstvo by malo iniciovať úsilie o to, aby vystopovalo a objavovalo nové vírusy, ako aj sledovalo tie druhy zvierat, ktoré sú najviac rizikové.