Západná Austrália je domovom niekoľkých ružových jazier a lagún, no Hillier je možno jedným z najzvláštnejších. Dôvodom je hlavne jeho vzhľad, ktorý je v ostrom kontraste so zeleňou aj s modrou farbou oceánu, ktorým je obklopené. Výskumníci sa tak rozhodli bližšie preskúmať jazero široké asi 250 metrov a osemkrát slanšie ako oceán, uvádza portál IFLScience.
Žijú v ňom farebné mikroorganizmy
Keď sa Scott Tighe, spoluzakladateľ projektu Extreme Microbiom, dozvedel o jazere z televízie, rozhodol sa o ňom spraviť prieskum. S pomocou ďalších výskumníkov zozbierali vzorky a analyzovali ich pomocou metagenomiky, štúdie genetického materiálu získaného z rôznych prostredí.
Spoločnosť Microba z austrálského mesta Brisbane, ktorá sa zaoberá mikrobiálnou genomikou, spolu s tímom výskumníkov zozbierali vzorky a analyzovali ich pomocou metagenomiky. Tento prístup vedcom účinne umožňuje triediť anonymitu preplnených mikrobiálnych prostredí a vyčleňovať ich jednotlivé genómy, aby bolo možné identifikovať celý ekosystém.
Výskum odhalil zoznam extrémofilov, teda organizmov prispôsobených na život v drsných podmienkach, ktoré by boli pre iné druhy nehostinné. V prípade ružového jazera sa mnohé z mikrobiálnych druhov vyvinuli tak, aby tolerovali aj vysoké hladiny soli a ich sfarbenie do určitej miery vysvetľuje netypickú farbu jazera.
Hillier totiž obsahuje množstvo mikroorganizmov vrátane archeónov, baktérií, rias či vírusov. Vedci tvrdia, že sa mikrobióm v jazere skladá z viacerých mikróbov produkujúcich pigment. Farby týchto mikrobiálnych druhov siahajú od modrej, cez oranžovú až po červenú a práve tento fakt by mohol objasniť, prečo je jeho farba ružová.
Sfarbenie týchto organizmov pochádza z karotenoidov, ktoré obsahujú. Predpokladá sa, že im poskytujú určitú ochranu pred prostredím s vysokým obsahom soli. V konečnom dôsledku to poukazuje aj na tvrdenie Flindersa, v ktorom hovorí, že ružová farba jazera je kvôli vysokému obsahu soli.