11. sep. 2023 o 12:30
Miloš Audi, unilad.com

Rodina, ktorá chodí po štvornožky: Pre lekárov bola dlho záhadou, aká bola reálna príčina?

placeholder
Rodina, ktorá chodí po štvornožky.
Zdroj: facebook.com/AstroUlagam

V Turecku žije rodina, ktorá trpí extrémne vzácnym ochorením. Kvôli nemu nedokáže chodiť vzpriamene a pohybuje sa len po štvornožky. Pre lekárov bola dlhé roky záhadou.

Zaujímavosti
11. sep. 2023 o 12:30
Rodina, ktorá chodí po štvornožky: Pre lekárov bola dlho záhadou, aká bola reálna príčina?

V Turecku žije rodina, ktorá trpí extrémne vzácnym ochorením. Kvôli nemu nedokáže chodiť vzpriamene a pohybuje sa len po štvornožky. Pre lekárov bola dlhé roky záhadou.

Vedci boli niekoľko rokov posadnutí rodinou v Turecku, ktorá chodí po všetkých štyroch končatinách. O nich sa prvýkrát dozvedeli lekári, ktorí nedokázali zistiť príčinu ich zdravotného stavu. Ako informoval portál Unilad, výskumníci však neskôr určili, že niektorí príslušníci rodiny trpia jedinečným postihnutím, ktoré je spôsobené veľmi vzácnou mutáciou.

Jedinečná rodina

Rodina Ulasovcov pochádza z južného Turecka a pozostáva z 19 členov. Prvýkrát upútala pozornosť vedcov po tom, čo o nich lekári napísali správu, ktorá sa okamžite stala známou. Vďaka tomu sa stali hlavnými hviezdami dokumentárneho filmu s názvom The Family That Walks on All Fours.

V dokumente sa evolučný profesor Nicholas Humphrey chcel dozvedieť viac o rodine, a preto sa vybral do Turecka, aby ich sledoval v každodennom živote. Zistil, že z 18 detí narodených v rodine Ulasovcov malo až šesť z nich jedinečné postihnutie, ktoré zapríčinilo ich stav. Zatiaľ čo tureckí vedci sa domnievali, že rodina si prešla zlou evolúciou, podľa Humphreyho išlo o veľmi urážlivú a vedecky nepodloženú teóriu.

Skúmali ich vedci z mnohých krajín

Namiesto toho sa pokúsil nájsť inú odpoveď, než je zvrátenie evolučného procesu lokalizovaného v rámci jednej rodiny v Turecku. Preto vykonal neurologické vyšetrenia, ktoré ukázali, že ich stred mozočka sa zdal byť scvrknutý. Napriek tomu tento objav neposkytol žiadne presvedčivé názory, pretože ľudia s menšími časťami tohto orgánu mohli stále chodiť vzpriamene.

Rodinu po odvysielaní študovali aj iné tímy, ako napríklad odborníci na fosílie v New Yorku či vedci z Liverpoolskej univerzity. Prví analyzovali spôsob, akým títo ľudia chodili po štyroch, pričom zistili, že sa vôbec nepodobali evolučným predkom. Druhý tím zase odhalil, že kostry Ulasovcov sa líšia od ostatných ľudí. Po niekoľkých rokoch rodinu znovu navštívil aj Humphrey a zistil, že ich deti už vďaka liečbe fyzioterapeutov dokázali chodiť vzpriamene.

V roku 2014 však tím dánskych vedcov z Aarhuskej univerzity konečne našiel odpoveď na otázku, prečo rodina chodila po všetkých štyroch. Zistili, že príčinou bolo ochorenie zvané CAMRQ. Podľa portálu Science Nordic ide o veľmi zriedkavý syndróm, ktorý spôsobuje vzácna mutácia brániaca proteínom správne distribuovať molekuly tuku. To má za následok vytvorenie defektných nervových buniek, poškodenie mozgu a stratu rovnováhy.

Vedci nakoniec v laboratóriu dokázali znovu vytvoriť bunkovú mutáciu a zistili, že časť mozgu, ktorá kontroluje rovnováhu tela sa u rodiny nevyvinula správne. Preto Ulasovci chodia po všetkých štyroch, aby kompenzovali nedostatok niečoho, čo všetci ostatní považujú za samozrejmosť.