Pamätáte si na svoje detské časy, keď ste sa báli tmy a museli ste spať pri rozsvietenom svetle? Či tomu veríte alebo nie, strach z tmy je doménou nielen detí, ale aj dospelákov. Existujú však aj vedecké odôvodnenia, prečo sa ľudia tak veľmi boja temnoty, píše portál Unilad. Z akého dôvodu máme pred ňou rešpekt?
Človek má predispozície na to, aby sa bál
Keď sa povie slovo tma, mnohým ľuďom sa vybavia strašidelné veci. Je to tak najmä kvôli hororovým filmom alebo príbehom o duchoch, ktoré sa často odohrávajú v tme, a preto v ľuďoch vyvolávajú takéto negatívne vnímanie. Skutočné zdôvodnenie toho, prečo sa bojíme tmy, presahuje akýkoľvek rámec strašidelných hororových filmov či príbehov. Avšak nie sú v tom nevinne a tiež zohrávajú určitú rolu.
Martin Antony, profesor psychológie na Toronto Metropolitan University, vykonal detailný výskum o tom, prečo sa bojíme tmy. Tvrdí, že človek má obavy z takzvanej pripravenosti na strach, čo podľa neho znamená, že sme pripravení alebo predisponovaní k tomu, aby sme sa báli niektorých vecí viac ako tých ostatných.
"Zrejme sme boli počas evolúcie prostredníctvom prirodzeného výberu stvorení na to, aby sa v nás tento strach rozvinul," vysvetlil s tým, že obavy prameniace z tmy, sú výsledkom situácií, ktoré by naši predkovia považovali za nebezpečné. Medzi jednoduchšie formy strachu patrí strach z výšok, hadov a pavúkov.
Pri liečbe budete svojmu strachu čeliť
Odborník podotkol, že strach z tmy môže mať korene v obave z neznáma. V tme je totiž veľmi náročné niečo vidieť, nikto nevie, čo sa v nej ukrýva a práve z toho majú ľudia obavy. "Veci, ktoré nás znepokojujú najviac, sú tie, ktoré považujeme za nepredvídateľné a sú mimo našej kontroly," pokračoval.
K problematike sa vyjadrila aj Krystal Lewis, klinická psychologička z National Institutes of Mental Health. Tá hovorí o tom, že strach z tmy je bežný a vyskytuje sa najmä u detí, pričom je bežnou súčasťou detského vývoja. Uviedla však, že je nevyhnutné svoje strachy pozorovať a sledovať, ako zasahujú do každodenného života.
Ak strach ovplyvní vaše vzťahy a každodenné aktivity, najlepšie je vyhľadať odbornú pomoc. Vhodná je napríklad expozičná terapia. Ako napovedá jej názov, pomáha čeliť pacientovmu strachu tým, že ho vystaví práve situáciám, ktorých sa bojí. Dochádza k tomu však v kontrolovaných podmienkach, pričom si pacient môže vyskúšať rôzne techniky zvládania svojej fóbie.