Zaujímavosti
photo Foto
video Video
10. máj. 2024 o 13:00
Miloš Audi, ladbible.com

Strávili 40 dní v uzavretej jaskyni. Vedci skúmali dôležitý jav a zistili prekvapivé výsledky

placeholder
Strávili 40 dní v uzavretej jaskyni.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Vedci pred pár rokmi vykonali experiment, ktorým chceli zistiť, ako ľudské telo reaguje na plynutie času, ak nemá k dispozícii denné svetlo či hodiny.

Zaujímavosti
10. máj. 2024 o 13:00
Strávili 40 dní v uzavretej jaskyni. Vedci skúmali dôležitý jav a zistili prekvapivé výsledky

Vedci pred pár rokmi vykonali experiment, ktorým chceli zistiť, ako ľudské telo reaguje na plynutie času, ak nemá k dispozícii denné svetlo či hodiny.

Niekedy sa vám môže zdať, že sa deň v práci nekonečne vlečie, zatiaľ čo víkend ubehne ako voda. Čo by sa však stalo, keby ste dlho nemali po ruke žiadny spôsob, ako určiť čas? Ako informoval portál LADBible, odpoveď poskytol jedinečný výskum, ktorý sledoval skupinu ľudí v jaskyni. Vedci sa pri ňom snažili zistiť, ako funguje naše vnímanie dňa.

Narušenie biologických hodín

V roku 2021 sa vedci rozhodli uskutočniť pozoruhodný experiment, pri ktorom zavreli 15 ľudí rôzneho veku či profesie, sedem žien a osem mužov, do jaskyne v juhozápadnom Francúzsku. V tomto komplexe ponorenom 400 metrov pod zemou mali žiť až 40 dní, pričom tím chcel zistiť, ako sa bez denného svetla, hodín či akéhokoľvek kontaktu s vonkajším svetom zmení ich vnímanie času.

Experiment bol súčasťou projektu Deep Time, ktorý podľa vedcov skúmal základné potreby budúcnosti ľudstva. Počas pobytu v jaskyni nemalo 15 účastníkov žiadny kontakt s vonkajším svetom a namiesto toho sa spoliehali na svoje vlastné biologické hodiny, ktoré im určovali, kedy sa majú zobudiť, jesť či spať.

Šokujúce výsledky

Konečné výsledky prekvapili aj samotných vedcov. Niektorí účastníci totiž nedokázali uveriť, že v jaskyni skutočne strávili 40 dní. "Bolo to, akoby som stlačil nejakú pauzu a čas sa zastavil," uviedol jeden zo subjektov.

Podľa Christiana Clota, vedúceho projektu Deep Time, mali mnohí tiež pocit, že prešlo oveľa menej času. Jednej z účastníčok sa totiž opýtal, ako dlho podľa nej trval ich pobyt, pričom prezradila, že to podľa nej bolo približne 23 dní. "Väčšina členov skupiny tiež neuhádla výsledok, a to až o 10 dní," ozrejmil Clot s odhalením, že naše telo v skutočnosti nedokáže určiť presný čas bez hodín alebo signálov v prírode.

Účastníci výskumu tiež odhalili, že ich skúsenosť v jaskyni zmenila. "V našich životoch sa stále niekam ponáhľame. Ak však nemáme pojem o čase, všetky tieto problémy sa vytratia. Po prvý raz v živote sme sa mohli zastaviť a plniť svoje úlohy podľa seba," uviedla jedna z účastníčok, zatiaľ čo druhý podotkol: "Je mi trochu smutno, že musíme opustiť toto miesto, v ktorom sme tak dlho žili, a zanechať všetko, čo sme ako skupina vytvorili. Ale som rád, že budem môcť opäť vidieť modrú oblohu, zeleň a milovanú rodinu."