„Páni, dnes vyzeráš úchvatne!“ Make-up dokáže skutočne čarovať s kýmkoľvek.“ Toto je dokonalý príklad „nevinného“ komplimentu, ktorý naoko znie príjemne, ale v skutočnosti je obrovskou dýkou do chrbta. Či už ide o svet zoznamky alebo reálny život, toto z úst radšej nevypúšťaj.
Ak ti niekto povie, že vyzeráš dobre na svoj vek, prinúti ťa to zamyslieť sa nad tým, či tým myslí iba to, že vyzeráš skvele, a to napriek skutočnosti, že si už starý chren. Hoci to daná osoba možno nemyslela zle a chcela podať priam heroický kompliment (aj keď zle formulovaný), nerob si ťažkú hlavu. Prípadne môžeš diplomaticky odpovedať: „Ďakujem. Ale myslím si, že vek je iba číslo. “
Hotová pohroma! Týmto komplimentom si vykopeš hrob. Táto „lichôtka“ znie tak, akoby si povedal, že fotka je pekná, ale realita je horšia. Aj keď v dobe filtrov, Instagramu a šikovných appiek, ktoré aj z toho najškaredšieho káčatka vyčarujú elegantnú labuť, nejde o nič nezvyčajné. Ale už aj keď ti je adresovaný tento nepodarený kompliment, môžeš to vziať s nadhľadom, zasmiať sa a pohotovo odpovedať: „Ďakujem. V skutočnosti vyzerám oveľa lepšie, však?“
Niektorí ľudia môžu tento kompliment myslieť ako skutočnú pochvalu, pretože si myslia, že ten nový účes ťa fakt zoštíhľuje. Avšak, dajú tým najavo, že ten predošlý účes bol nie veľmi vydarený a nikdy ti to nepovedali a možno ti ho aj chválili.
Ak máš kamoša, s ktorým sa radi podpichujete, je to v pohode. Lenže, ak je takýto „kompliment“ adresovaný osobe, ktorá nie je naladená na tvoju vlnu, zavaril si si. V prípade, že niekomu povieš, že úspešne ukončil školu a nikdy si si nemyslel, že to dosiahne, dávaš mu najavo, že je lúzer. Ako regovať? Daný človek ťa môže „ sfúknuť“ aj takouto obyčajnou vetou: „Vďaka! Vidíš, nevzdal som to, pretože som vedel, že sa mýliš.“
Touto „lichôtkou“ dáš druhej strane najavo, že tvoje úsilie je zbytočné a ide len o šťastie, nie o znalosti a drinu. Po tom, ako niekto povie, že ti ide karta, ale máš „len šťastie“ a nič viac, môžeš adresáta odrovnať jedinou vetou: „Jasné, ale šťastie nie je ničím bez veľkého úsilia.“
„Blahoželám! Keby aj ostatní mali toľko času ako ty...“ To je to isté, ako niekomu povedať, že vyhral alebo, že sa mu darilo iba preto, že mal viac voľného času ako ostatní. Môžeš sa obhájiť slovami: „Je dôležité venovať niečomu čas, ak to stojí za to. Možno som po tom túžil ešte viac než ostatní.“
„Tvoje dieťa je také roztomilé. Vôbec sa na teba nepodobá.“ Jedna vec je byť šťastná zo svojho dieťaťa a druhá, nie veľmi vzrušujúca záležitosť, je tá, že nemá žiadne z tvojich vlastností. Stačí povedať: „Je určite roztomilý, ale naučím ho, aby bol aj láskavý k ľuďom.“
„Vyzeráš krásne... Dnes.“ „Dnešok“ znie ako niečo, čo vyjadruje, že v iných dňoch daná osoba nevyzerá krásne. Ak ti už aj takýto „kompliment“ niekto uštedril, hlavu hore a môžeš dodať: „A nevyzerám nádherne aj v iných dňoch?“
„Tá mikina ti sekne viac než mne. Pre mna je príliš veľká.“ Môže sa stať, že daný človek iba konštatuje istú skutočnosť. Môže byť nižší, o trochu chudší alebo si len vybral zlú veľkosť. Ale keďže väčšie oblečenie sa často považuje za niečo negatívne a vzbudzuje pocit, že ti druhá osoba dá nepriamo najavo, že si nebodaj obézny, nemusíš to brať tragicky. Namiesto zamerania sa na možnú urážku zvýrazni, že na tebe daný kus oblečenia vyzerá lepšie.
A čo ty? Máš skúsenosti s podobným druhom komplimentov?