Nestarnúca klasika v hlavnej úlohe s Libušou Šafránkovou a Pavelom Trávničkom. Príbeh o žene, z ktorej sa stane princezná vďaka kúzelným orieškom, sa vysiela dodnes v mnohých štátoch. Ples kráľovskej rodiny bol natáčaný na zámku Moritzburg, informuje portál ČSFD. Dodnes toto miesto navštevujú turisti, pred dverami na schodoch je umiestnená aj pamiatková kovová lodička, do ktorej môžu vložiť svoju nohu.
Statok, na ktorom žila Popoluška spolu s Macochou a Dorou, bol v skutočnosti vodný hrad Švihov, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Klatovy. Počas natáčania bol ale vo veľmi zlom stave, no maskovali to kulisami a ozdobami. Využili tu aj priestor s hospodárskymi budovami a stajňami. Väčšina scén z interiérov bolo natáčaná v berlínskych ateliéroch.
Zaujímavosťou je, že pôvodne režisér hľadal zámok na Slovensku, kde by sa mohla Popoluška natáčať. No nakoniec našli vhodnú lokalitu v Nemecku. Dodnes tam má rozprávka mnoho skalných fanúšikov, a preto sa na rôznych zámkoch v krajine konajú tematické plesy v duchu tejto rozprávky.
Soľ nad zlato
Rozprávka o princeznej Maruške, ktorá je jednou z troch dcér kráľa Pravoslala. Keď mu ale povie, že ho má rada ako soľ, nahnevá sa a vyhodí ju z hradu. Vrátiť sa má až vtedy, keď bude soľ drahšia ako zlato či drahokamy. Tento zaujímavý príbeh bol natáčaný aj v Demänovskej ľadovej jaskyni v Nízkych Tatrách. Išlo tak o jedinečné kulisy pre filmárov vo forme ľadových stalaktitov, ktoré boli v rozprávke zobrazené ako podzemné zásoby soli.
Film sa ale natáčal vo viacerých lokalitách, ako napríklad v Prahe, Brne, Súľove, pri jazere Vývrat, Ledniciach, v jaskyni Domica, na hrade Křivoklat, Pernštejn, v Lakšárskej Novej Vsi a na hrade Červený Kameň.
Pyšná princezná
Rozprávka o pyšnej princeznej Krasomile patrí medzi nestarnúcu klasiku. Odmietla si vziať kráľa Miroslava, no on to nevzdal. Prestrojil sa za záhradníka, aby sa dostal na jej zámok. Podarilo sa mu napraviť jej pýchu a vypestoval pre ňu spievajúcu kvetinu. Hlavnú úlohu si zahrala Alena Vránová a o réžiu sa postaral Bořivoj Zeman. Keď kráľ Miroslav utiekol spolu s princeznou pred vojakmi, ukryli sa na Panskej skále medzi Kamenickým Šenovom a obcou Prácheň. Ide o najnavštevovanejšiu vulkanickú pamiatku v Česku. Na prvom zábere v rozprávke je zase vidieť zámok v Českom Krumlove.
Natáčalo sa aj v Dolskom mlýne a na Děčínskej vrchovine, na zámkoch Telč a Hluboká, kde sa filmovalo Polnočné kráľovstvo. Dedina bola postavená v malom skalnatom údolí pri Všemiloch. Ďalšie lokácie počas natáčania boli hrad Bouzov na Morave či zámok Žinkovy na juhu Plzne.
Perinbaba
Rozprávková babička Perinbaba riadi z jaskyne počasie na celom svete. Jedného dňa zachráni pred Zubatou malého chlapca Jakubka a ten jej začne pomáhať s výrobou snehu. On sa ale zamiluje do Alžbetky a utečie do sveta ľudí. Filmovanie prebiehalo v skanzene v Martine, odkiaľ boli zábery z Jakubovho väzenia, a v Rožnove pod Rohoštěm, kde si aj dnes môžete pozrieť spálňu Alžbetkiných rodičov a aj zbytok ich príbytku.
Ďalej to bolo v obciach Malatiná a Zázrivá. Pohreb Alžbetkinej mamy sa nenatáčal na skutočnom cintoríne, išlo o lúku nad chalupou v Jasenovej. Filmári toto miesto upravili tak, aby pripomínalo cintorín. Niekoľko záberov je aj z Demänovskej ľadovej jaskyne, kde sa predstaviteľka Alžbetky prechádzala len v nočnej košeli. Jaskyňa s vodopádom a obrovskou perinou bola postavená v ateliéri na Kolibe. Tajná vežička Perinbaby sa nachádzala na Lomnickom štíte, kde je najvyššie položené observatórium na Slovensku.
Kráľ drozdia brada
Kráľ Michal počul o krásnej princeznej Anne a rozhodol sa ju tajne navštíviť. Ihneď sa do nej zamiloval a chcel ju požiadať o ruku, no ona ho odmietla. Jej otec sa rozhodol, že ju vydá za žobráka, aby okúsila život v biede. V skutočnosti ale išlo o kráľa Michala, ktorý v nej prebudil lásku. Film sa natáčal na Oravskom hrade v obci Oravský Podzámok. Niekoľko scén sme mohli vidieť aj z Bratislavy, Doľanov či z Jura nad Hronom.