Bez ohľadu na to, či ste mali v škole samé jednotky alebo sa aj po škole naďalej vzdelávate a rozširujete si svoj všeobecný prehľad, stále existujú fakty, pri ktorých človek len neveriacky krúti hlavou. Ako sa vraví, nikto učený z neba nespadol, a možno aj tieto zaujímavé skutočnosti vám rozšíria obzory. Pozrite si 12 prekvapivých poznatkov z viacerých sfér, ktorým možno ani len nebudete veriť.
Šváb bez hlavy
Šváby môžu žiť celé týždne bez hlavy, až kým nezomrú od hladu. Majú totiž úplne rozdielny obehový systém ako človek. Po tom, ako prídu o hlavu, sa im rana zacelí a nedôjde ku krvácaniu.
Žena na diéte
Žena strávi na diéte v priemere 17 rokov svojho života.
Koľko času strávime na toalete?
Ľudia počas celého života strávia v priemere asi 2 roky v kúpeľni a približne 309 dní na záchode. Pri tých, ktorí na toalete vysedia aj hodiny, je však môže byť tento údaj ešte vyšší.
Mamuty v Egypte
Niektoré druhy mamutov žili v časoch, keď sa stavali egyptské pyramídy.
Útočí včela na inú včelu?
Včela môže bodnúť inú včelu. Ak niektorá z nich zaútočí, môže uštipnúť včelu z inej kolónie. Včelia kráľovná môže uštipnúť svoje súperky, ako aj iné kráľovné a doštípať ich na smrť.
Jedlo v lietadle
Jedlo v lietadle chutí inak, pretože náš čuch a chuť nedokážu správne fungovať tak vysoko nad zemou.
Kleopatra a cesta na Mesiac
Kleopatra žila bližšie k obdobiu, ktoré sa datuje k prvému pristátiu na Mesiaci než k obdobiu, kedy bola postavená Veľká pyramída. Narodila sa 2500 rokov po postavení Veľkej pyramídy v Gíze a 2000 rokov pred prvým pristátím na Mesiaci. Táto skutočnosť znamená, že Kleopatra má bližšie k súčasnej ére ako k časom ranej dynastickej minulosti starovekého Egypta.
Ľudstvo sa zmestí do jablka
Ak by sa odstránil všetok prázdny priestor z atómov, ktoré tvoria telo každého človeka na Zemi, celá svetová populácia by sa zmestila do jablka.
Človek a banán majú spoločné gény
Ľudia zdieľajú 41 % génov v DNA s banánmi. Tento údaj znamená, že polovica našich génov má náprotivky v banánoch. Aj človek, aj banán má istý druh génov, ktoré kódujú rast buniek, no nemusia pozostávať z úplne rovnakých sekvencií DNA.
Na severnej pologuli to žije
87% svetovej populácie žije na severnej pologuli.
Tlačidlo "Like" malo mať iný názov
Tvorcovia Facebooku pôvodne chceli, aby sa tlačidlo „Páči sa mi“ nazývalo „Úžasné“.
Najťažší jazyk
Jazyk vráskavca obrovského váži viac ako niektoré druhy slonov. Jeho váha je až 2 449 kilogramov. Ide napríklad o samicu slona ázijského.