18. feb. 2022 o 11:53
Miroslav Novysedlák, thesun.com

Mutantí nadčlovek Graham dokáže prežiť akúkoľvek haváriu. Má kopytá a v rebrách airbagy

placeholder
Mutantí nadčlovek Graham
Zdroj: instagram.com/patricia.piccinini

Graham nemá ani uši, ani krk, no jeho telo je perfektne vybavené pred hroziacou haváriou. V rebrách má zabudované maličké airbagy, jeho nohy pôsobia ako kopytá a má neprimerane veľkú lebku, ktorá dokáže zmierniť otrasy mozgu.

Zaujímavosti
18. feb. 2022 o 11:53
Mutantí nadčlovek Graham dokáže prežiť akúkoľvek haváriu. Má kopytá a v rebrách airbagy

Graham nemá ani uši, ani krk, no jeho telo je perfektne vybavené pred hroziacou haváriou. V rebrách má zabudované maličké airbagy, jeho nohy pôsobia ako kopytá a má neprimerane veľkú lebku, ktorá dokáže zmierniť otrasy mozgu.

Mutantí nadčlovek menom Graham, ktorý má výrazne tvarovanú lebku a vystúpené rebrá, má dokonale navrhnuté telo, ktoré mu umožňuje prežiť akúkoľvek autonehodu. V lebke má zabudovaný špeciálny materiál, ktorý ho chráni, v hrudníku má tukové tkanivo a medzi rebrami má airbagy, uvádza portál TheSun.

Pripomína, aké krehké je ľudské telo

Graham je označovaný aj ako dokonalý nadčlovek, prípadne jediný "človek", ktorý dokáže prežiť autonehodu. Superčlovek nemá krk ani uši. Nejde však o mutanta, akého vidíte v sci-fi filmoch. Ide skôr o akýsi typ "kyborga“, ktorého vytvorila Austrálska komisia pre dopravné nehody. Keďže autá aj iné typy vozidiel sú čoraz rýchlejšie, ľudské telo nie je vyvinuté tak, aby prežilo ničivé zrážky vo vysokej rýchlosti.

Graham bol vytvorený tak, aby disponoval takými časťami tela, ktoré by človek potreboval na to, aby prežil silnú zrážku bez použitia bezpečnostných technológií v aute. Okrem veľkej hlavy či absencie krku, má vpadnutý nos, airbagy medzi každým rebrom a končatiny, ktoré sa ohýbajú do všetkých strán. Bizarne vyzerajúci model je vyrobený zo sklenených vlákien, silikónu a ľudských vlasov. Vytvorila ho umelkyňa z Melbourne, Patricia Piccinini.

Graham bol navrhnutý v spolupráci s traumatológom melbournskej nemocnice, Christianom Kenfieldom a prvýkrát bol vystavený v Štátnej knižnici Victoria v roku 2016. Jeho lebka bola navrhnutá tak, aby absorbovala nárazy na podobnom princípe ako prilba, a aby odolávala akýmkoľvek nárazovými silám z čelného skla auta.

Toto všetko pomáha spomaliť jeho hlavu, keď sa pri náraze pohybuje dopredu a pri silných nárazoch bráni pred poškodením mozgu. Jeho lebka je oveľa väčšia ako ľudská. Obsahuje väčšie množstvo mozgovomiechového moku a väzov, ktoré akoby vystužili mozog, keď sa ocitá v nebezpečenstve. Tukové tkanivo okolo lícnych kostí pomáha zmierniť kadenciu nárazov pri autonehode, zatiaľ čo nos a uši sú zapustené do tváre.

Graham je pripomienkou toho, aké zraniteľné a krehké sú ľudské telá. Miniairbagy, lokalizované pod rebrami, pohlcujú silu a intenzitu nárazov a znižujú hybnosť superčloveka, vďaka čomu je v bezpečí. Zároveň tvoria ochranu pre jeho srdce a ďalšie životne dôležité orgány.

Nohy zozadu vyzerajú ako kopytá

Graham má aj v nohách šikovne zabudovanú ochranu pred nárazom. Holenná kosť je tou najzraniteľnejšou kosťou v tele, pretože ju chráni len tenká vrstva kože. Grahamove nohy tvarom pripomínajú kopytá, a to zo zadnej časti nôh. Tie mu umožňujú rýchlo vyskočiť z auta.

"Autá sa vyvíjali oveľa rýchlejšie ako ľudia a Graham nám pomáha pochopiť, prečo musíme zlepšiť každý aspekt cestných systémov, aby sme človeka chránili pred jeho vlastnými chybami," povedal generálny riaditeľ Komisie pre dopravné nehody, Joe Calafiore.

Keď bol Graham prvýkrát vystavený, návštevníci mu mohli nahliadnuť pod kožu a dozvedieť sa o jeho jedinečných vlastnostiach vďaka technológiám rozšírenej reality. Jeho tvorkyňa, Patricia Piccinini, povedala, že jeho dizajn umožní ľuďom spájať sa a vcítiť sa do neho. "Nie je povýšenecký, nie je impozantný, je k nám otvorený. Ak by bol agresívny alebo povýšenecký, nemohli by sme ho odprezentovať verejnosti. Myslím, že je to typický Austrálčan," poznamenala.

Komisia pre dopravné nehody označila Grahama za vzdelávací nástroj, ktorý rozšíri diskusie týkajúce sa ľudskej zraniteľnosti počas nehôd. Ľuďom má ukázať, ako by mohli vyzerať, keby boli stvorení na prežitie nehôd na cestách. Grahama definuje veľmi účinné a pravdivé heslo: "Nemáš to, čo ja, a ak budeš jazdiť bezpečne, nebudeš to potrebovať."