Vedci podľa priaznivých výsledkov nedávneho experimentu možno našli spôsob, ako by ľudia v budúcnosti mohli na Marse dýchať. Cestovanie vesmírom je zložité z mnohých dôvodov, ale nedostatok kyslíka je jednou z najväčších prekážok, s ktorými sa musí ľudstvo vysporiadať. K zisteniu došli vďaka jednoduchému triku, uviedol portál The Sun.
Baktérie ako zdroj kyslíka
Podľa vedcov sú to obyčajné baktérie, ktoré môžu byť odpoveďou na všetky naše problémy s dýchaním vo vesmíre. Sinice by mohli vedci využiť na to, aby prišli na spôsob, akým by sa ľudia mohli ľahko dostať ku kyslíku v beztiažovom prostredí. Sinice berú oxid uhličitý a premieňajú ho na kyslík, rovnako ako pri fotosyntéze.
Baktérie sa na Zemi nachádzajú vo veľmi nepriateľských prostrediach, takže vedci očakávajú, že budú schopné prežiť na aj Marse. Niektorí odborníci navrhli poslať baktérie na Mars a zistiť, či by mohli vytvoriť kyslík pre ľudí, ktorí tam v budúcnosti skončia. Experimenty už dokázali, že sinice môžu prežiť v prostredí podobnom tomu na Marse.
Na jednom z týchto experimentov v minulosti pracoval astrobiológ Cyprien Verseux. "Tu sa ukazuje, že sinice môžu ako zdroj uhlíka a dusíka využívať plyny dostupné v marťanskej atmosfére pri nízkom celkovom tlaku. Za týchto podmienok si baktérie zachovali svoju schopnosť rásť vo vode, ktorá obsahovala iba prach podobný Marsu, a mohli sa stále používať na kŕmenie iných mikróbov," uviedol.
Astrobiológ tvrdí, že toto zistenie by mohlo pomôcť zabezpečiť udržateľnosť dlhodobých misií na Marse. To pomôže aj vesmírnej agentúre NASA, ktorá sa spoločne s Elonom Muskom už dlho zameriava na vyslanie ľudí na Mars a vytvorenie kolónie ľudí.
Generálny riaditeľ SpaceX už v minulosti vyjadril želanie, aby do roku 2050 prepravili na Mars jeden milión ľudí. Dovtedy by už vedci mali prísť s permanentným spôsobom, akým baktérie budú poskytovať kyslík na tejto dlhej misii. Ľudia by však na Marse stále museli žiť v ochranných prístreškoch, pretože na planéte panuje veľmi drsné prostredie s dramatickými zmenami teploty a silným žiarením.