Štúdia publikovaná v časopise Canine Medicine and Genetics varuje všetkých majiteľov buldogov, že chov týchto psov by mohol byť v Spojenom kráľovstve zakázaný, pokiaľ nedôjde k zmenám. Výskumníci z Royal Veterinary College v Londýne ako dôvod uviedli, že anglické buldogy podliehajú zdravotným rizikám, ako sú dýchacie a kožné problémy či rôzne poruchy týkajúce sa zraku, uvádza portál Ladbible.
Budúci majitelia by kúpu mali zvážiť
Zo štúdie vyplynulo, že pri buldogoch je až 38-krát vyššia pravdepodobnosť než u iných psov, že ochorejú na dermatitídu, ktorá sa zväčša objavuje v kožných záhyboch. Okrem toho zistili, že majú až 20-krát vyššie riziko spojené s dýchacími problémami. Štúdia odporučila, aby tí, ktorí si chcú kúpiť buldoga, nad kúpou najprv popremýšľali.
Autor štúdie, doktor Dan O'Neill uviedol: "Každý pes si zaslúži dobré vrodené zdravie. Zviera by malo byť schopné dýchať, žmurkať, hýbať sa, mať zdravú kožu, páriť sa a porodiť. Pri plemenách ako sú anglické buldogy, zohráva verejnosť obrovskú rolu, pretože práve ľudia by sa mali dožadovať zdravších psov."
Upozornil, že potenciálni majitelia by mali kúpu buldoga dobre zvážiť. "Všetky naše zistenia naznačujú, že celkové zdravie anglického buldoga je horšie ako u iných psov. Najviac nás znepokojuje to, koľkými zdravotnými problémami tieto psy trpia. Ide najmä o dermatitídu či problémy s dýchaním. To priamo súvisí s extrémnou stavbou ich tela, ktorú spôsobil selektívny chov," poznamenal.
O'Neill hovorí, že buldogy sú medzi ľuďmi stále populárnejšie, a preto by sa tvar ich tela mal predefinovať. Podľa neho by sa zlepšilo nielen zdravie psov, ale tiež by sa tak predišlo zákazu chovu v Spojenom kráľovstve.
Krajiny ako Nórsko a Holandsko už obmedzili chov anglických buldogov kvôli zdravotným problémom. Autori štúdie dúfajú, že v budúcnosti budú mať psy dlhšiu tvár, menšiu hlavu a kožu bez výrazných priehlbín, výsledkom čoho bude fyzický zdatný pes.