Vedci v novej štúdii odhalili, že dážď obsahuje privysoké hladiny toxických chemikálií. Podľa nich už nie je bezpečné piť takúto vodu. Príčinou je znečistenie, kvôli ktorému padá z oblohy dážď s perfluóralkylovými a polyfluóralkylovými látkami (PFAS). Portál Unilad uvádza, že aj keď sa ich miera za 20 rokov nezvýšila, zmenili sa usmernenia týkajúce sa odporúčaných limitov.
Čo sú to za chemikálie?
Človekom vytvorené látky PFAS tu existujú už od 50. rokov 20. storočia a používali sa pri výrobe nepriľnavých panvíc, tkanín odolných voči škvrnám a pri nepremokavých odevoch.
Chemikálie sa v súčasnosti stále využívajú v rozsiahlej miere a našli sa vo výrobkoch po celom svete. "Sú všade. Sú takmer v každom z nás a sú v našom prostredí," uviedol portál pfasfree.org. Podľa nich sa tieto látky nachádzajú vo vzduchu, vode, na rastlinách a aj na živočíchoch. Chemikálie PFAS tiež dokážu precestovať obrovské vzdialenosti od zdroja uvoľnenia.
Dá sa proti tomu bojovať?
Výskumníci v novej štúdii zistili, že už na svete nie je jediné miesto, kde je bezpečné piť dažďovú vodu. "Urobili sme planétu nehostinnou pre ľudský život tým, že sme ju kontaminovali, takže už tu nie je nič čisté. To isté môžeme povedať aj o dažďovej vode, ktorá už nie je dostatočne pitná na to, aby bola bezpečná pre ľudí," uviedol autor štúdie Ian Cousins.
Hoci podľa vedcov existujú technológie, ktoré by pomohli odstraňovať tieto chemikálie, bolo by ťažké zaviesť ich masovo. Preto je podľa nich lepším riešením počkať celé desaťročia, kým hladina látok opäť klesne. "Prekročili sme planetárnu hranicu. Nemôžeme tomu nijak uniknúť, jednoducho s tým budeme musieť žiť," povedal Cousins.
Autor štúdie však poznamenal, že hladiny PFAS u ľudí v skutočnosti výrazným spôsobom klesli a za 20 rokov sa ich úroveň v životnom prostredí nezmenila. "To, čo sa zmenilo, sú usmernenia. Od roku 2000 sa niekoľkokrát znížili, pretože sme sa dozvedeli viac o toxicite týchto látok," dodal pre portál phys.org.